Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Materace

29 produktów
Wyświetlone produkty 24 / 29 produktów

MATERACE

Jeśli już raz trafiłeś na idealny materac, będziesz chciał doświadczać tego uczucia każdego wieczoru w domu. Jednak ze względu na mnogość modeli i rodzajów wybór odpowiedniego materaca nie jest taki łatwy, ponieważ każde ciało i każdy rodzaj snu ma inne wymagania. Jednak dzięki pomocnym wskazówkom i informacjom, każdy w naszym dużym asortymencie znajdzie dla siebie odpowiedni model.

Poradnik dotyczący materacy: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca?

Spis treści:

1. Dlaczego odpowiedni materac jest tak ważny?

2. Jak typy materacy są dostępne?

3. Jakie właściwości materaca decydują o zakupie?

4. Trzy wskazówki dotyczące kupowania

5. Pytania i odpowiedzi

Dlaczego odpowiedni materac jest tak ważny?

Ludzie spędzają dobrą jedną trzecią część swojego życia, śpiąc w łóżku. Czas ten służy wypoczynkowi, organizm regeneruje się i nabiera nowych sił na kolejny dzień. Jeśli nie śpisz prawidłowo, szybciej zapadasz na choroby i prędzej czujesz się przytłoczony w codziennym życiu. Oprócz takich czynników, jak temperatura w pomieszczeniu i dobra higiena snu, odpowiedni materac ma również kluczowe znaczenie, aby cieszyć się spokojnym snem. Dlatego wybierając odpowiedni materac, nie należy sięgać po pierwszy lepszy z brzegu model, lecz znaleźć dokładnie taki wariant, który będzie odpowiadał naszym indywidualnym nawykom spania. Nieodpowiedni materac wpływa bowiem na sen na różne sposoby:

 • Osoba czuje się źle, ponieważ materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki.
 • Pojawiają się ból pleców i inne problemy fizyczne, ponieważ materac nie podtrzymuje właściwie ciała.
 • W nocy jest za ciepło lub za zimno, żeby dobrze spać.
 • Materac nie jest przystosowany do zmiany pozycji w nocy, więc sen jest przerywany.


Spokojny sen jest ważny dla zapewnienia codziennej sprawności i zdrowia. Dlatego dobry materac powinien mieć w sypialni wysoki priorytet.

Jak typy materacy są dostępne?

Podczas poszukiwań nowego materaca w Internecie lub w lokalnych sklepach specjalistycznych, zostaniesz skonfrontowany z ogromnym wyborem modeli. Główne różnice tkwią w użytym materiale. W idealnym przypadku decyzję o konkretnym rodzaju materaca należy podjąć przed rozpoczęciem poszukiwań konkretnego modelu. Każdy rodzaj materaca spełnia inne wymagania.

Text And Image Section

Materac z pianki komfort

Aby wytworzyć piankę komfort, poliuretan jest spieniany i utwardzany w wysokiej temperaturze. W ten sposób powstaje pianka o strukturze komórkowej o otwartych porach. Materace z wkładem z pianki komfort charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości do ceny, są oddychające i wykazują się wysoką sprężystością – ruch i przenoszenie ciężaru nie powodują zagłębień, lecz materac szybko wraca do pierwotnego kształtu. Niska elastyczność sprawia, że materace z pianki komfort raczej nie nadają się dla osób o dużej masie ciała, które zbyt głęboko zapadają się w miękkim materiale. Z drugiej strony osoby o niskiej masie ciała często czują się szczególnie komfortowo na tych materacach.

Text And Image Section

Materac z zimnej pianki

Materace z zimnej pianki są podobne w produkcji do materacy z pianki komfort. Stosowany tu poliuretan utwardza się jednak w temperaturze pokojowej. W ten sposób powstaje nieco bardziej solidna struktura. Konsekwencje: wysoka izolacyjność termiczna oraz wzrost elastyczności punktowej. Ponadto materace z zimnej pianki są oddychające i charakteryzują się wysoką sprężystością.

Materac z pianki visco

Pianka wiskozowa znana jest również jako pianka z pamięcią kształtu. Pianka optymalnie dopasowuje się do kształtu ciała i dopiero bardzo powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu – czyli można powiedzieć, że „zapamiętuje” ciało. Wysoka zdolność dopasowania się materacy z pianki visco może mieć łagodny wpływ na problemy z kręgosłupem lub stawami. Ale także spokojnie śpiące osoby, które rzadko zmieniają pozycję podczas snu i lubią zatapiać się głęboko w swoim materacu, często lubią ten rodzaj materaca.

Text And Image Section

Materac żelowy

Materace wykonane wyłącznie z żelu wypełnione są lepką masą i przypominają łóżko wodne pod względem komfortu leżenia. Materace z pianki żelowej, które łączą pozytywne właściwości materacy z pianki zimnej i materacy z pianki visco, są bardziej powszechne: Dobrze dopasowują się do ciała jak pianka visco, ale mają nieco wyższą sprężystość niż pianka zimna. Jeśli nie możesz zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów, materac z pianki żelowej będzie dobrym wyborem.

Text And Image Section

Materac sprężynowy kieszeniowy

Klasykiem wśród materacy jest materac sprężynowy. Wnętrze materaca stanowi system stalowych sprężyn, które mogą poruszać się niezależnie od siebie. Materac ustępuje dokładnie tam, gdzie jest obciążony. Większość dzisiejszych modeli jest wyposażona w rdzeń sprężyny kieszeniowej. Tutaj poszczególne pióra są wszyte w małe kieszenie z tkaniny. Pozwala to uniknąć kontaktu między poszczególnymi stalowymi sprężynami podczas ruchu i irytujących dźwięków. Dodatkowo kieszenie zapewniają większą elastyczność punktową. Materace sprężynowe kieszeniowe są także bardzo dobrze wentylowane, dzięki czemu nadają się idealne dla wszystkich osób, które szybko lub dużo się pocą w nocy.

Text And Image Section

Materac dla dzieci i niemowląt

Szczególnym przypadkiem są materace dziecięce i niemowlęce. Kręgosłup małych dzieci i niemowląt nie ma jeszcze typowego kształtu S, lecz jest prosty. Potrzebuje zatem innego rodzaju podparcia. Specjalne materace dla dzieci uwzględniają to i zapewniają, że maluchy leżą idealnie.

Materac uniwersalny

Najnowszym trendem są tzw. materace uniwersalne typu one-fits-all, które są jednakowo odpowiednie dla wszystkich osób i mają na celu uproszczenie pozornie skomplikowanych poszukiwań idealnego modelu. Te uniwersalne rozwiązania są jednak dobrym wyborem tylko wtedy, gdy Twoje ciało i własne nawyki związane ze spaniem nie wykazują żadnych osobliwości. Jeśli jesteś wyższy lub cięższy niż przeciętnie, lub potrzebujesz określonego rodzaju podparcia pleców itp., powinieneś wybrać materac dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Jakie właściwości materaca decydują o zakupie?

Oprócz rodzaju materaca, indywidualne właściwości poszczególnych modeli również odgrywają decydującą rolę w tym, czy nowy materac sprawdzi się w sypialni przez długi czas.


Rozmiar

Rozmiar materaca musi oczywiście być przede wszystkim dopasowany do rozmiaru łóżka. Zbyt mały materac nie leży bezpiecznie i niepotrzebnie zmniejsza powierzchnię spania, zbyt duży materac nie mieści się w ramie łóżka lub wystaje poza ramę z listew. Wszystkie typy materacy dostępne są w różnych standardowych rozmiarach do łóżek pojedynczych i podwójnych. Począwszy od 80x200 cm, 90x190 cm lub 90x200 cm dla klasycznego łóżka pojedynczego, które znajduje się również w wielu pokojach młodzieżowych, do wygodniejszego wariantu z powierzchnią leżenia 140x200 cm do prawych łóżek podwójnych, materace z rozmiar 180x200 cm lub nawet 200x200 cm.

Jeden duży materac czy dwa małe - co jest lepsze?

W przypadku par, które dzielą łóżko małżeńskie, pojawia się pytanie, czy kupić jeden duży materac, czy dwa małe. Jeśli oboje partnerzy mają takie same wymagania i nie przeszkadza im, gdy drugi partner się rusza, dobrym rozwiązaniem jest duży materac. Dwa małe materace to lepszy wybór w przypadku różnych wymagań, dużej różnicy w wadze lub lekkiego snu. Nielubianą „lukę dla gościa”, czyli dodatkowe miejsce do spania, które powstaje pomiędzy materacami w przypadku łóżek podwójnych można szybko wyeliminować za pomocą toppera. Ponadto regularne obracanie, które zwiększa żywotność materaca, jest łatwiejsze w przypadku mniejszych modeli.

Stopień twardości

Jednym z najważniejszych czynników przy zakupie nowego materaca jest wybór odpowiedniego poziomu twardości. Stopień twardości wskazuje, jak twardy lub miękki jest materac – to jest jak głęboko osoba czuje się w nim zanurzona, zaraz po położeniu się. Trudność polega na tym, że nie ma oficjalnej, znormalizowanej skali twardości, która dotyczyłaby jednakowo wszystkich producentów. Materac uważany za „średnio twardy” przez jednego producenta może już znaleźć się w kategorii „twardy” u innego producenta. Aby umożliwić przynajmniej zgrubną orientację, dla różnych stopni twardości stosuje się przynajmniej jednolite oznaczenia:

 • H1: miękki
 • H2: średnio miękki
 • H3: średnia twardy
 • H4: twardy
 • H5: szczególnie twardy

Im wyższa liczba, tym twardszy materac. Materace o twardości H1 są rzadko dostępne, większość producentów oferuje modele od H2 do H4. Oprócz własnych preferencji co do miękkości materaca, decydującą rolę odgrywa również masa ciała i wzrost, Im większa i cięższa jest dana osoba, tym wyższy powinien być stopień twardości. Tylko wtedy kręgosłup jest odpowiednio podparty i można uniknąć bólu.

Gęstość

Jeśli w nowym materacu stosowane są materiały piankowe, czy to w postaci wkładu materaca, czy jako nakładka, należy również zwrócić uwagę na gęstość. Informacji ona o tym, ile surowca zużyto do uzyskania jednego metra sześciennego pianki. Im wyższa gęstość, tym mocniejszy materiał i wyższa oczekiwana żywotność bez utraty jakości. Dlatego pianka stosowana w materacach powinna mieć gęstość od 30 do 40 kg/m³. Te wartości zazwyczaj można znaleźć w specyfikacjach producenta. W przeciwnym razie obliczyć je samodzielnie za pomocą prostego wzoru:

Waga wkładu materaca w kilogramach: Objętość materaca w metrach sześciennych

Pokrowiec na materac

Każdy materac ma odpowiedni pokrowiec - bez niego materac jest praktycznie bezużyteczny. Tutaj również występują duże różnice pod względem rodzaju tkaniny i pikowania. Często używana jest bawełna, ponieważ jest przyjazna dla skóry, oddychająca i łatwa w pielęgnacji. Pokrowiec z tkaniny frotte nadaje się szczególnie dla osób, którzy obficie się pocą. Popularne są również pokrowce wykonane z podwójnej tkaniny, która jest szczególnie wytrzymała i elastyczna. Pokrowce wykonane z tkaniny typu drell są rzadko używane, ponieważ często nie można ich zdjąć. Jest to jednak ważne, aby można było prać pokrowce w pralce, a tym samym zachować higienę materaca. Pokrowce nie są zwykle wykonane z gładkiego kawałka materiału jak prześcieradło, lecz najczęściej są pikowane i podszyte dodatkową włókniną, co zapewnia dodatkowe wyściełanie i nietuzinkowy wygląd. Dużą ilość pikowanych szwów sprawia, że pokrowiec, a tym samym powierzchnia do leżenia jest nieco twardsza, mniej pikowanych szwów zapewnia większą elastyczność i lepsze dopasowanie.

Ochraniacze na materac i toppery

Z pokrowcem nie należy mylić ochraniaczy na materac i toperów . Nie stanowią one stałej części materaca, ale są nakładane osobno. Podczas gdy ochraniacze na materac są dość cienkie i mają przede wszystkim chronić materac przed brudem i płynami, co jest szczególnie ważne, jeśli pokrowca nie można prać, to toppery mają zwykle kilka centymetrów grubości. Dzięki nim materacowi można nadać w pewnym stopniu dodatkowe właściwości. Na przykład istnieje możliwość ulepszenia materaca z rdzeniem sprężynowym za pomocą nakładki z pianki visco.

Text And Image Section

Strefy leżenia

Każdy, kto ma do czynienia z materacami, nie uniknie tematu leżenia. Większość dzisiejszych materacy podzielona jest na kilka stref o różnej twardości, które powinny odpowiadać różnym potrzebom części ciała. Przykładowo, dobry materac pozwala wystającym częściom ciała, takim jak ramiona i biodra, zapaść się głębiej niż obszar wokół kręgów lędźwiowych. Pozwala to uzyskać postawę, która jest tak naturalna i zdrowa, jak to tylko możliwe, nawet podczas leżenia. Materace 7-strefowe stały się standardem na rynku i są dostępne we wszystkich wariantach, od wkładów sprężynowych po piankę visco. Istnieją jednak również modele z tylko trzema, pięcioma lub nawet dziewięcioma strefami dla tych, którzy oczekują od swojego materaca mniej lub więcej.

Sprężystość punktowa i sprężystość powierzchniowa

Duża elastyczność punktowa jest postrzegana jako pozytywna właściwość materaca. Oznacza to, że materac ustępuje tylko w miejscach, w których jest faktycznie obciążony. Natomiast materace o dużej elastyczności powierzchni mają tendencję do ustępowania na dużej powierzchni – podobnie jak hamak. Materace powierzchniowo elastyczne to dobry wybór tylko dla nastolatków i dzieci lub osób o silnych mięśniach, wszyscy inni korzystają z modeli punktowo elastycznych.

Trzy wskazówki dotyczące kupowania

 • Wskazówka 1: Wybierz stelaż z listew pasujący do materaca - Najlepiej byłoby, gdyby stelaż z listew i materac były kupowane razem i dopasowywane do siebie. Podczas gdy materace ze sprężynami kieszeniowymi wymagają dobrej wentylacji, odległości między poszczególnymi listwami materacy piankowych nie mogą być zbyt duże, w przeciwnym razie mogą wystąpić uszkodzenia spowodowane punktami nacisku. Regulowane stelaże z listew powinny być wyposażone w materace, które są jak najbardziej elastyczne, aby uniknąć zmęczenia materiału.
 • Wskazówka 2: Zwróć uwagę na pieczęć jakości - Jeśli chcesz dmuchać na zimno, jeśli chodzi o jakość i brak szkodliwych substancji, upewnij się, że nowy materac otrzymał oficjalne znaki jakości. Znak jakości LGA oznacza brak substancji szkodliwych i trwałość, a znak jakości OEKO-TEX wskazuje również na to, że nie są stosowane żadne substancje szkodliwe dla zdrowia. Odznaczenia Stiftung Warentest są również wyznacznikiem dobrej jakości. Alergicy powinni zwrócić uwagę na materace z symbolem NOMITE, który oznacza materace i pościel przyjazne dla alergików.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ze względów higienicznych dobry materac należy wymienić najpóźniej po siedmiu do dziesięciu latach.

Materace są usuwane jako odpady wielkogabarytowe lub można je oddać do centrum recyklingu.


Jeśli pranie pokrowca materaca nie wystarcza, plamy na większości materacy można ostrożnie wytrzeć ściereczką i łagodnym mydłem. W przypadku uporczywych plam można użyć sody oczyszczonej.


Większość materacy dostarczana jest w postaci zwiniętej za pośrednictwem firmy kurierskiej lub w jednym kawałku przez spedytora. Dzięki postępowi technologicznemu nawet materace ze sprężynami kieszeniowymi nie stwarzają ryzyka uszkodzenia w wyniku zwinięcia.