Spokojny sen jest ważny dla zdrowego rozwoju – już od pierwszego dnia. Dlatego odpowiedni materac dla niemowląt lub materac dziecięcy może mieć duże znaczenie. Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca i jak znaleźć odpowiedni model, który zapewni rodzicom i dziecku spokojną, komfortową noc.
Spis treści:
1. Powody stosowania materacy dla niemowląt i materacy dziecięcych
2. Istotne właściwości materacy niemowlęcych i dziecięcych
3. Trzy wskazówki dotyczące zakupu materaca dla dzieci lub niemowląt
4. Pytania i odpowiedzi
Ciała dzieci i niemowląt mają zupełnie inne potrzeby niż ciała dorosłych. Dlatego warto kupować specjalne materace dla dzieci i niemowląt do łóżka dziecięcego lub łóżeczka niemowlęcego. Materace podzielone na różne strefy leżenia są na przykład nieodpowiednie dla niemowląt i małych dzieci. Ich kręgosłup jest początkowo prosty i nie ma typowego kształtu litery S występującego u dorosłych. Dlatego musi być równomiernie podparty. Materace dziecięce i materace niemowlęce różnią się głównie pod względem rozmiaru i stopnia twardości. Istnieją również materace łączone, które są dostosowane do potrzeb niemowląt z jednej strony; po obróceniu będą jednak idealne również dla małych dzieci.
Kupując materac dla niemowląt lub dzieci, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby maluchy mogły bezpiecznie i dobrze spać.
Rozmiar
Rozmiar materaca dziecięcego należy oczywiście dopasować do rozmiaru łóżeczka. Jeśli między materacem a ramą łóżka występuje szczelina, dziecko może doznać obrażeń. Materace niemowlęce i dziecięce występują głównie w trzech rozmiarach: 60x120 cm, 70x140 cm, 90x190 i 90x200 cm, przy czym ten ostatni może być bezproblemowo stosowany również dla młodzieży i do dorosłych. Wskazówka: Przy zakupie odpowiedniego materaca należy zadbać o to, aby dziecko miało co najmniej 10 cm wolnego miejsca przy wezgłowiu i w nogach łóżka.
Wkład materaca
Istnieje wiele wariantów materiału, z jakiego wykonany jest wkład dziecięcego materaca. Nie ma tu jedynego dobrego lub złego rozwiązania, ponieważ każdy materiał ma swoje zalety i wady. W przypadku niemowląt i małych dzieci należy jedynie unikać wyłącznie materacy sprężynowych kieszeniowych. Bardzo szybko wchłaniają płyny, co utrudnia czyszczenie. Dodatkowo zawartość metalu w materacu sprawia, że ciało nie może tak łatwo ogrzać łóżka. Dobrą alternatywą są zatem materace wykonane z zimnej pianki lub pianki komfort, lateksu lub włókien kokosowych.
Pokrowiec na materac
Wysokiej jakości pokrowce na materace są niezbędne nie tylko dla dorosłych, aby utrzymać wysoki komfort snu we własnym łóżku. W przypadku dzieci i niemowląt jest to szczególnie praktyczne, jeśli materac ma zdejmowany i zmywalny pokrowiec. Dzięki temu plamy, mocz, mleko lub skutki innych wpadek można szybko i łatwo usunąć bez konieczności czyszczenia całego materaca. Ponadto dobry pokrowiec materaca zwiększa komfort snu, ponieważ zapewnia przyjemny klimat podczas spania. Polecamy pokrowce pikowane lub polaropodobne wykonane z bawełny lub mieszanki bawełny z poliestrem. Są one oddychające, przyjazne dla skóry i można je prać w pralce w temperaturze do 60 °C.
Stopień twardości
W przeciwieństwie do materacy dla dorosłych nie ma oficjalnych danych dotyczących stopnia twardości materacy dla niemowląt i materacy dziecięcych. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę pod względem twardości. Z jednej strony materac powinien być na tyle miękki, aby dziecko lubiło na nim leżeć i czuło się komfortowo. Z drugiej strony ważna jest pewna twardość, aby kręgosłup był idealnie podparty. Obowiązuje następująca zasada: Dziecko nie powinno zanurzać się w materacu na więcej niż 3 cm.
Wskazówka 1: Zwróć uwagę na krawędź bezpieczeństwa
Nawet jeśli materace dziecięce nie są podzielone na różne strefy, w dobrych modelach nadal można rozpoznać pewien rodzaj podziału. Stabilna krawędź zabezpieczająca otaczająca materac sprawia, że materac nie zapada się przy pierwszych próbach stania na barierce łóżka lub stawania na nim samodzielnie. W ten sposób można uniknąć wypadków, a stopy małych dzieci nie zostaną przypadkowo uwięzione między materacem a ramą łóżka.
Wskazówka 2: Sprawdź materac pod kątem braku szkodliwych substancji
Aby uniknąć reakcji alergicznych lub innych nieprzyjemnych niespodzianek, materac powinien być wolny od szkodliwych substancji. Dobrym wskaźnikiem tego jest pieczęć OEKO-TEX . Organizacje Ökotest i Stiftung Warentest również regularnie sprawdzaj materace dla dzieci i niemowląt pod kątem jakości i braku szkodliwych substancji.
Wskazówka 3: Przestrzegaj instrukcji pielęgnacji
W przypadku niektórych materacy można prać nie tylko pokrowiec, lecz nawet cały materac. Dzieje się tak zwykle na przykład w przypadku materacy kokosowych i piankowych, które można po prostu wypłukać w wannie. Plamy z zimnych materacy piankowych i materacy lateksowych można usunąć mydłem i wodą.
Istotne jest zapewnienie, aby podczas snu dziecko nie marzło ani nie pociło się. Nie bez znaczenia jest tu również odpowiednia wentylacja. Zawsze zaleca się stosowanie stelaża z listew, aby materac był zawsze dobrze wentylowany, nie gromadziła się wilgoć i nie tworzyła się pleśń. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w tym kontekście, są otwory wentylacyjne w rdzeniu materaca, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza.
Materac należy zawsze zmieniać zawsze, gdy:
Miękki materac dziecięcy lub niemowlęcy stwarza ryzyko, że w szczególności niemowlęta mogą zapaść się w niego w pozycji leżącej, co utrudnia oddychanie i zwiększa udział CO2 w powietrzu, którym oddychamy. W najgorszych przypadkach zwiększa to ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia.
O ile nie jest to dwustronny materac dla niemowląt / małych dzieci, materac należy odwracać co około trzy miesiące, aby zapobiec jego nierównomiernemu wygniataniu.
Materace dziecięce mają stosunkowo niską trwałość. Wygnieciony materac, który nie zapewnia właściwego podparcia małego ciała, lub niehigieniczny materac z dużą ilością plam, a co za tym idzie prawdopodobnie zanieczyszczony bakteriami, nie powinien w żadnym razie znaleźć się w niemowlęcym łóżeczku.