Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Gry planszowe

3 produkty
  Wyświetlone produkty 3 / 3 produkty

  Jak znaleźć odpowiednią grę planszową

  Gry planszowe mają wielowiekową tradycję i do dziś cieszą się popularnością, stanowiąc alternatywę dla spędzania wolnego czasu w cyfrowym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to prosta gra edukacyjna dla najmłodszych, czy wymagająca gra strategiczna pozwalająca umilić wieczór, gwarantujemy, że każdy znajdzie odpowiednią grę planszową dla siebie.

  Spis treści:

  1. Czym są gry planszowe?
  2. Przegląd różnych gier planszowych
  3. Jak znaleźć swoją ulubioną grę
  Text And Image Section

  Czym są gry planszowe?

  Gry planszowe to gry towarzyskie, które różnią się od gier w kości i gier karcianych przede wszystkim tym, że posiadają plan gry lub planszówkę. Po tym polu gry przesuwane są figurki, kamienie itp., co zapewnia rozwój akcji. Dodatkowo na przebieg gry wpływ ma rzucanie kostką lub rozdawanie kart.

  Przegląd różnych gier planszowych

  Gry planszowe są dostępne w wielu odmianach i wzorach – w pierwszą grę planszową grano już w XIII wieku. Do tej pory powstało kilka klasyków i powstały nowe wersje gier. Obecnie dostępne są gry planszowe dla dzieci, dorosłych i całej rodziny.


  • Do klasycznych gier planszowych należą szachy, tryktrak, młynek i warcaby. Współczesne klasyki cieszące się światową popularnością to np. Halma, Ludo, Ryzyko czy Monopol.
  • Gry planszowe fantasy i przygodowe przenoszą graczy do innego świata, w którym rządzą elfy, czarodzieje, piraci i odkrywcy. Przykładem tego typu gier planszowych jest Kraj elfów.
  • Gry planszowe polegające na współpracy graczy nie mają na celu ostatecznego wyboru zwycięzcy. Grę można ukończyć pomyślnie tylko wtedy, gdy wszyscy gracze współpracują ze sobą. Popularnym przykładem z ostatnich kilku lat jest tutaj Pandemia.
  • Gry strategiczne wymagają dalekowzrocznego myślenia i aby je wygrać, nie można stracić z oczu całościowego obrazu. Stratego, Osadnik oraz Ryzyko to słynni przedstawiciele tego typu gier.

  Jak znaleźć swoją ulubioną grę?

  Duża różnorodność gier planszowych sprawia, że nie jest łatwo znaleźć dokładnie taką grę towarzyską, która spełni wszystkie nasze wymagania. Aby ułatwić wybór odpowiedniej gry, pomocne będzie uwzględnienie poniższych pięciu czynników.

  Zalecenia wiekowe

  Czy to ze względu na skomplikowane zasady, czy na motyw przewodni, nie każda gra jest jednakowo odpowiednia dla dzieci i dorosłych. Dlatego producenci gier zawsze podają zalecenia dotyczące wieku. Dorośli mogą również czerpać radość z gry dla dzieci, a każde dziecko rozwija się w różnym tempie, więc informacje o wieku nie powinny być traktowane jako stała reguła, ale raczej jako wskazówka.

  Czas gry

  Przy wyborze odpowiedniej gry planszowej należy również wziąć pod uwagę przewidywany czas gry. Zwłaszcza gry strategiczne lub gry rozgrywane do momentu wyeliminowania ostatniego gracza mogą spokojnie trwać kilka godzin. Szczególnie gdy grają młodsze dzieci, należy zadbać o to, aby długość gry nie przekraczała możliwości skupienia uwagi – w przeciwnym razie zabawa szybko przerodzi się we frustrację i nudę. Krótsze gry świetnie sprawdzają się również w podróży, na przykład podczas jazdy pociągiem. Na wielki wieczór gier można wybrać dłuższą wersję. Zasadniczo, im więcej graczy, tym dłuższy czas gry.

  Liczba graczy

  Nie w każdą grę można grać z dowolną liczbą graczy. Czasami wymagane jest minimum trzech graczy, innym razem obowiązuje maksymalny limit. Jeśli wybrana gra nie jest nastawiona na pożądaną liczbę graczy, możliwe jest tworzenie zespołów. Dzięki temu młodsze dzieci mogą również grać w gry dla dorosłych i nie mieć poczucia bycia pominiętym. W większość gier planszowych można bez problemu grać w dwie osoby.

  Gra roku

  „Gra Roku” jest wybierana przez eksperckie jury corocznie od 1979 roku. Najbardziej przekonujące nowości wśród gier towarzyskich są ocenianie w trzech obszarach (najlepsza gra, gra dla koneserów roku i gra roku dla dzieci) w czterech kategoriach: pomysł na grę, projekt zasad, materiał do gry i grafika, a zwycięzcy nagradzani. Niezależne wyróżnienie pomaga zorientować się na dużym rynku gier.

  Cel gry

  Uratuj świat razem, zniszcz przeciwnika na planszy, zarób najwięcej pieniędzy lub po prostu ukończ grę jako pierwszy. Cele gier planszowych są tak liczne, jak same gry. Gry edukacyjne znalazły również swoje stałe miejsce w obszarze gier towarzyskich. Przy wyborze odpowiedniej gry zawsze pojawia się pytanie, jaki cel ma dana gra i co ma przekazać. Kooperacyjne lub strategiczne gry planszowe mogą być nie tylko zabawne, lecz także mieć efekt edukacyjny i wspierać myślenie.

  Temat gry

  Jeśli chcesz zainspirować swoje dzieci do gier planszowych, powinieneś zwrócić uwagę na odpowiedni temat. Gry towarzyskie są teraz dostępne dla wszystkich grup zainteresowań - od piratów i księżniczek po zwierzęta i przyrodę, naukę i technikę. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gry planszowe, które wykorzystują znane postacie z filmów lub seriali, mogą również motywować do wspólnego spędzania czasu przy grach analogowych. Niektóre gry można rozbudować za pomocą rozszerzeń, co zapewnia stale nowe impulsy, a frajda z gry utrzymuje się przez długi czas.