Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Domki i szklarnie ogrodowe

4 produkty

Odkryj przedmioty w kategorii Domki i szklarnie ogrodowe

Wyświetlone produkty 4 / 4 produkty
Domki ogrodowe

Domki ogrodowe

Mała szopka na narzędzia jako pomieszczenie do przechowywania czy duży domek ogrodowy jako miejsce do wypoczynku – odkryj domki ogrodowe w różnych rozmiarach, o różnych wzorach i z różnych materiałów, a także przydatne wskazówki.


Wybór domku ogrodowego: To się liczy.

1. Domek ogrodowy: Użytkowanie i funkcje

2. Jaki domek ogrodowy będzie odpowiedni?

2.1 Rozmiar

2.2 Wykonanie

2.3 Materiał

2.4 Kształt dachu

2.5 Pokrycie dachu

2.6 Grubość ścian

2.7 Obciążenie śniegiem

2.8 Okna i drzwi

3. Pytania i odpowiedzi

3.1 Czy potrzebuję pozwolenia na budowę szopki ogrodowej?

3.2 Czy właściciel musi zatwierdzić domek ogrodowy?

3.3 Jakiego fundamentu wymaga domek ogrodowy?

3.4 Jaka jest różnica między domkiem ogrodowym a szopką na narzędzia?


Domek ogrodowy: Użytkowanie i funkcje

Domek ogrodowy może pełnić różne funkcje. Przed zakupem warto zatem zastanowić się, do jakich celów chcemy go wykorzystywać.


 • Miejsce do przechowywania narzędzi ogrodniczych
 • Przechowywanie mebli ogrodowych zimą
 • Pomieszczenie do zabaw
 • Pomieszczenie na imprezy
 • Oaza relaksu
 • Biuro
 • Domek gościnny
 • Zastosowanie do różnych celów


O pożądanej funkcji domku ogrodowego decyduje m.in. jego wielkość. Przy zakupie domku ogrodowego należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki, aby jego budowa i użytkowanie zakończyły się pełnym sukcesem.


Jaki domek ogrodowy będzie odpowiedni?

Rozmiar, konstrukcja, materiał, grubość ścian itd.: Przy wyborze odpowiedniego domku ogrodowego należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Najważniejsze kryteria przy podejmowaniu decyzji w skrócie:


Powierzchnia

Dostępna powierzchnia w ogrodzie wyznacza ramy dla możliwej wielkości domku ogrodowego. Możesz tworzyć plany w ramach tych parametrów. Obowiązuje przy tym następująca zasada - większy dom wiąże się z większymi kosztami i nakładami.


 • Mały domek ogrodowy: Do przechowywania narzędzi i mebli ogrodowych świetnie sprawdzi się domek ogrodowy w mniejszej wersji o powierzchni 5 m². Domek o tym samym rozmiarze posłuży równie dobrze jako małe pomieszczenie jadalne, która pomieści stół i krzesła.
 • Średniej wielkości domek ogrodowy: Domek ogrodowy o powierzchni 10 m² posłuży jako pomieszczenie na imprezę mieszczące kilkanaście miejsc siedzących, przestronna sala zabaw lub obszerne biuro.
 • Duży domek ogrodowy: Domek ogrodowy o powierzchni 15 m² oferuje wystarczająco dużo miejsca, aby ustawić w nim rozkładaną sofę, stół i siedziska, dzięki czemu posłuży także jako domek dla gości. Przy określaniu rozmiaru domku należy również zastanowić się, jakie wykończenie będzie pożądane.


Wykonanie

Podobnie jak w przypadku domu mieszkalnego, powierzchnia użytkowa domku ogrodowego nie musi ograniczać się do wnętrza. Jeśli chcesz, możesz uzupełnić swój domek ogrodowy o werandę lub zadaszony ganek. Doposażenie jest również możliwe, jeśli na przykład w domku ogrodowym zabraknie miejsca lub konieczne będzie stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania dużych urządzeń, takich jak kosiarka.


Materiał

Po określeniu pożądanego rozmiaru i projektu nadszedł czas na wybór materiału. Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji domków ogrodowych jest drewno. Drewno dobrze komponuje się ze środowiskiem naturalnym, zapewnia dobry klimat w pomieszczeniach i przy odpowiedniej pielęgnacji jest długowieczne. Szczególnie nadają się do tego celu drzewa iglaste, takie jak świerk, modrzew i sosna.


Świerk:

+ szczególnie stabilny

+ długa żywotność

- podatny na insekty i grzyby


Sosna:

+ atrakcyjna cenowo

- wyciek żywicy w wysokich temperaturach

- duże sęki, czyli większe ryzyko przecieków


Modrzew :

+ stabilny

+ długa żywotność

+ odporny na grzyby i owady

- drogie


Obowiązuje generalna zasada: Dzięki wysokiej jakości impregnacji lub laserunku drewniany domek ogrodowy będzie bardziej wytrzymały i trwalszy. Malowanie i impregnację należy regularnie powtarzać.


Lokalizacja domku ogrodowego

Idealnym miejscem na ustawienie drewnianego domku ogrodowego będzie nasłonecznione miejsce. To tam najszybciej wyschnie po deszczu, dzięki czemu pleśń i mech nie będą miały żadnych szans. Usytuowanie domku w północno-wschodnim narożniku ogrodu powoduje jego wystawienie na słońce od rana do wieczora.


Jeśli wydatki związane z utrzymaniem drewnianego domku są zbyt duże, możesz sięgnąć po domek ogrodowy wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu. Domki metalowe są w większości wykonane z aluminium lub blachy stalowej i są odporne na warunki atmosferyczne. Tworzywo sztuczne nadaje się szczególnie na mniejsze domki ogrodowe i szopki na narzędzia. Metal i tworzywo sztuczne mają jednak wady. Obróbka zwykle nie jest tak wygodna, a „chłodny” wygląd nie pasuje do każdego ogrodu.

Inne materiały dachowe obejmują:

 • Samoprzylepne, stosowane na zimno membrany dachowe do dachów płaskich
 • Folie dachowe
 • Łupki
 • Miedź
 • Blachy
 • Strzechę
 • Trawę


Grubość ścian

Grubość ścian to kryterium wyboru, którego nie należy lekceważyć przy zakupie domku ogrodowego. Obowiązuje generalna zasada: Im większy domek ogrodowy, tym większa grubość ścian.

W przypadku małej szopki na narzędzia i schowku na meble wystarczą ściany o grubości od 10 do 20 mm. Domek ogrodowy przeznaczony do wypoczynku, zabawy lub pracy powinien mieć grubość ścian od 20 do 40 mm. Domek ogrodowy wykorzystywany jako domek gościnny wymaga ścian o grubości co najmniej 40 mm, aby był wystarczająco stabilny i nadawał się na nocleg, nawet przy niższych temperaturach.


Obciążenie śniegiem

Sam domek ogrodowy i wybrany dach już sporo ważą - jeśli spadnie kilkucentymetrowy śnieg, może to zagrozić stabilności konstrukcji. W zależności od rodzaju śniegu, nachylenia dachu i powierzchni dachu śnieg może bowiem szybko oznaczać kilkadziesiąt kilogramów więcej obciążenia. Przy wyborze domku ogrodowego należy zatem wziąć pod uwagę tak zwane obciążenie śniegiem. W zależności od strefy obciążenia śniegiem, w której znajduje się domek ogrodowy, oczekiwane obciążenie śniegiem wzrasta. Po osiągnięciu określonego limitu obciążenia budynku należy usunąć śnieg z dachu, aby nie zagrażał on statyce domku.


Okna i drzwi

Ilość i rodzaj okien i drzwi zainstalowanych w domku ogrodowym to przede wszystkim kwestia gustu. Duże drzwi dwuskrzydłowe mają tę zaletę, że otwierają się na zewnątrz, tworząc płynne przejście między wnętrzem a ogrodem. Ponadto duże drzwi przydają się przy wnoszeniu mebli do domku lub wynoszeniu ich na zewnątrz. Kto spędza dużo czasu w domku ogrodowym, będzie cieszyć się światłem dziennym i świeżym powietrzem, które wpada do domku przez okna jedno- i dwuskrzydłowe. W przypadku dachów dwuspadowych i schodkowych okna w szczytach mogą zapewnić dodatkowe światło.


" W ogrodzie powinno znaleźć się miejsca dla jednych i drugich. Drewniane domki ogrodowe ułatwiają utrzymanie porządku, domki dla dzieci gwarantują najmłodszym doskonałą i bezpieczną zabawę, a mini szklarnie ogrodowe dostarczają rodzinie pysznych nowalijek, pomidorów, ogórków czy truskawek.

Ogrodowe domki narzędziowe to niewielkie konstrukcje, w których można naprawdę wiele przechować. Zmieszczą się w nich zarówno podstawowe narzędzia ogrodnika, jak i bardziej zaawansowane urządzenia do pielęgnacji trawników. Domki drewniane dla dzieci harmonijnie wkomponowują się w przestrzeń każdego ogrodu i są ulubionym miejsce zabaw najmłodszych członków rodziny. Dają pole do popisu dla dziecięcej kreatywności oraz ochronę przed słońcem czy wiatrem. Hodowla roślin? Doskonały pomysł! W uzyskaniu optymalnych zbiorów zdecydowanie pomaga uprawa roślin jadalnych w mini szklarni.

LIDL wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich ogrodników. W sezonowej ofercie sklepów można znaleźć różnego rodzaju domki ogrodowe, a także wyjątkowe szklarnie ogrodowe szklane i drewniane oraz tunele foliowe."