Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Trampolina dla dzieci – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Trampolina dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, lecz także doskonały sposób na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Skakać lubią i maluchy, i starszaki, a i nastolatkowie oraz dorośli odnajdują frajdę w tym specyficznym sporcie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przez zakupem trampoliny, aby zapewnić bezpieczną i satysfakcjonującą rozrywkę.

Z artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego warto mieć w ogrodzie nawet małą trampolinę dla dzieci?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając trampolinę?
  • Jak bezpiecznie korzystać z trampoliny?

Dlaczego trampolina w ogrodzie to świetne rozwiązanie?

Text And Image Section

Pierwsze ciepłe dni to początek sezonu na zabawy na dworze i w ogrodzie. Maluchy uwielbiają spędzać czas aktywnie, a przebywanie na świeżym powietrzu to dla nich dodatkowa atrakcja. Dlatego zakup bezpiecznej trampoliny dla dzieci będzie strzałem w dziesiątkę: i rozrywką, i ćwiczeniami! Skakanie na trampolinie wspiera bowiem rozwój fizyczny: ćwiczy koordynację, równowagę oraz siłę mięśniową, zwiększa też wydolność oddechową. No i równie ważny aspekt – dziecko zmęczone skakaniem szybciej zaśnie i nie będzie mieć sił, by szaleć wieczorem w domu. Jednym słowem – wygrywają i rodzice, i pociechy.

Trampolina dla dzieci – jaką wybrać, by była bezpieczna?

Chcesz kupić trampolinę i zastanawiasz się, jaką wybrać? To świetny prezent na przykład na Dzień Dziecka! Na rynku dostępne są trampoliny w różnym kształcie: kwadratowe, owalne czy okrągłe. Tak naprawdę kształt to subiektywny wybór – żaden nie jest ani lepszy, ani gorszy. Znacznie ważniejsze jest zadbanie o to, by wybrany model był bezpieczny. Trampolina dla dzieci to świetna zabawa, ale tylko w przypadku, gdy jest to przemyślany i sprawdzony zakup. Warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Rozmiar – to jeden z ważniejszych parametrów: w końcu trampolina dla dzieci musi mieścić się w ogrodzie, na wyznaczonym dla niej miejscu. Dostępne na rynku modele różnią się średnicą skakalni (czyli części, na której się skacze). Mniejszym dzieciom wystarczy niewielka przestrzeń, większe potrzebują więcej miejsca, bo i zakres ich ruchów jest szerszy.
  • Obciążenie – każdy producent powinien informować, jaka jest dopuszczalna masa użytkownika. Jeśli chcesz, by z trampoliny korzystali także dorośli, koniecznie zwróć uwagę na ten parametr.
  • Zabezpieczenia – zwłaszcza w przypadku trampoliny dla dzieci szczególną uwagę powinno się poświęcić temu, czy wszystkie elementy konstrukcji są odpowiednio zabezpieczone. Podczas niefortunnego skoku lepiej nie nadziać się na wystającą sprężynę czy źle zabezpieczoną śrubę. Niektóre modele są wyposażone także w amortyzatory, których rolą jest minimalizowanie ryzyka kontuzji.
  • Siatka zabezpieczająca – ze względów bezpieczeństwa trampolina dla dzieci powinna być otoczona siatką zabezpieczającą. Zmniejszy to ryzyko wypadnięcia i urazów. Siatka nie powinna być też bardzo niska – możesz się zdziwić, jak wysoko potrafią skakać maluchy!
Odpowiednie zabezpieczenie to podstawa

Aby trampolina służyła długo, należy o nią dbać. Przede wszystkim przechowuj ją w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu. Na zimę schowaj ją do garażu albo chociaż zdemontuj siatkę ochronną i spakuj całość w specjalny pokrowiec ochronny. Utrzymuj trampolinę w czystości, regularnie też sprawdzaj stan konstrukcji i elementów zabezpieczających, dokręcaj poluzowane śruby, dbaj o to, by mata i siatka były odpowiednio napięte.

Bezpieczna trampolina dla dzieci – zasady użytkowania

Text And Image Section

Nawet najlepsze zabezpieczenia na nic się zdadzą, jeśli trampolina będzie nieprawidłowo użytkowana. Podstawy bezpieczeństwa są proste, ale bezwzględnie należy się ich trzymać, by zabawa nie skończyła się wypadkiem.


Trampolina dla dzieci powinna być pusta – przed rozpoczęciem zabawy usuń stamtąd zabawki, patyki, kamyki czy inne elementy. Sprawdź też, czy na pewno wszystkie elementy poprawnie działają, drabinka do wchodzenia (jeśli jest w zestawie) solidnie się trzyma, a siatka zabezpieczająca jest dobrze naciągnięta. Pamiętaj, że dzieci powinny korzystać z urządzenia wyłącznie pod nadzorem dorosłego, który w razie czego natychmiast zainterweniuje. Dopilnuj, by nie miały na sobie butów i biżuterii i by bawiły się w pojedynkę – w ten sposób nie dojdzie do sytuacji, że jedna osoba naskoczy na drugą.

Zabawy na trampolinie to świetny sposób na to, by dziecko mogło dać upust swoim emocjom, wyszaleć się – a jednocześnie poćwiczyć sprawność, wytrzymałość i skoczność. Jeśli masz w ogrodzie miejsce na nawet małą trampolinę dla dzieci, nie wahaj się nad zakupem. Z pewnością nie pożałujecie: ani Ty, ani Twoja pociecha.