Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Przesuszenie, szorstkość, uczucie napięcia – wiele osób boryka się z kiepskim stanem skóry, szczególnie po okresie jesienno-zimowym. Brzmi znajomo? Na szczęście szczotkowanie na sucho to prosta metoda, która pozwoli Ci bez dużego wysiłku znacząco poprawić kondycję skóry. Jak często sięgać po szczotkę? Jakimi ruchami szczotkować poszczególne partie ciała? Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów? Przedstawiamy szczotkowanie na sucho w pigułce!

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Czym jest i co daje szczotkowanie na sucho?
  • Jak szczotkować skórę?
  • Jakie efekty przynosi szczotkowanie na sucho?
  • Wybór odpowiedniej szczotki
  • Przeciwskazania do szczotkowania na sucho

Czym jest i co daje szczotkowanie na sucho?

Text And Image Section

Szczotkowanie na sucho to połączenie masażu i pielęgnacji skóry, wywodzące się z tradycji ajurwedy. Pocieranie skóry włosiem szczotki działa podobnie do peelingu – usuwa martwy naskórek, sprawia, że skóra staje się bardziej miękka i elastyczna. Dodatkowo szorstkie włosie pobudza krążenie krwi i limfy.

Szczotkowanie na sucho – jak to robić?

Jeśli chodzi o szczotkowanie na sucho, kierunek ruchów ma duże znaczenie. Zawsze powinniśmy wykonywać ruchy w stronę serca i zaczynać od dolnych partii ciała, stopniowo przechodząc wyżej, aż do dekoltu. Można szczotkować również twarz, jednak powinniśmy do tego używać mniejszej szczotki o miękkim włosiu.

Text And Image Section

Jak szczotkować poszczególne części ciała?


💎Nogi (łydki, uda, pośladki): długie, proste ruchy, od dołu do góry

💎Brzuch: okrężne ruchy, zgodne z kierunkiem wskazówek zegara

💎 Ręce: długie ruchy, od dłoni od ramienia

💎 Dekolt: od szyi w dół

💎 Piersi: okrężne ruchy lub ósemki, pomijając sutki

💎Stawy (ramiona, kolana, biodra, nadgarstki i kostki): ruch kolisty

Siła nacisku szczotki zależy natomiast od grubości skóry, obecności tkanki tłuszczowej pod nią i od stopnia „zaawansowania” w szczotkowaniu. Przy pierwszych masażach, zanim skóra przyzwyczai się do szorstkości włosia, niech nacisk nie będzie zbyt mocny – szczotkowanie nie powinno boleć. Z większą łagodnością szczotkuj też delikatne partie ciała, takie jak np. dekolt czy piersi.


Do szczotkowania na sucho – jak sama nazwa wskazuje – nie używa się żadnych olejków ani balsamów. Ulubiony kosmetyk tego typu możesz śmiało nałożyć po skończonym szczotkowaniu i prysznicu, który zmyje pozostałości martwego naskórka. Pobudzona masażem skóra lepiej wchłonie wszystkie nawilżające i odżywcze składniki kosmetyku.

Text And Image Section

Szczotkowanie na sucho – jak często i jak długo?


Najbardziej odczuwalne i widoczne rezultaty daje regularne szczotkowanie, najlepiej wykonywane codziennie, przed kąpielą lub prysznicem. Zalecane minimum to 3 razy w tygodniu.


Szczotkowanie nie powinno trwać zbyt długo – wystarczy od kilku do kilkunastu minut.

Co daje szczotkowanie na sucho? Efekty masażu

Pierwsze efekty szczotkowania na sucho, czyli wygładzenie i poprawę miękkości skóry, zaobserwujesz już po 3-4 masażach.


A jakie są długofalowe korzyści płynące ze stosowania tej metody? Szczotkowanie na sucho:


  • Ujędrnia i uelastycznia skórę, poprawia jej koloryt, a w połączeniu ze stosowaniem balsamów po szczotkowaniu wpływa pozytywnie na jej nawilżenie i odżywienie (rozmasowana tkanka lepiej wchłania dobroczynne składniki zawarte w kosmetykach).
  • Poprawia krążenie, a tym samym stymuluje odporność organizmu.
  • Usprawnia przepływ limfy, przez co zmniejsza obrzęki, tworzenie się cellulitu wodnego i uczucie ciężkich nóg.
  • Pomaga łagodzić bóle stawów.
  • Pobudza regenerację skóry z rozstępami – szczotkowanie świeżych rozstępów może zmniejszyć ich widoczność.
  • Działa jak peeling – usuwa stary naskórek i stymuluje skórę do wytwarzania nowych komórek.
  • Pomaga pozbyć się problemu wrastających włosków.
  • Zmiękcza szorstką skórę w problematycznych miejscach, takich jak np. łokcie.
  • Rozluźnia mięśnie, co ułatwia uwolnienie napięcia spowodowanego stresem, odprężenie się i zrelaksowanie

Szczotkowanie na sucho – jaką szczotką?

Text And Image Section

Szczotka do masażu na sucho powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Najczęściej szczotki mają drewniany uchwyt i dodatkowy bawełniany pasek, dzięki któremu nie wypadają z dłoni.


Materiał, z którego wykonane jest włosie szczotki, decyduje o jej twardości. Włosie z naturalnych surowców, takich jak np. włókna agawy lub kokosa jest zazwyczaj ostre i nadaje się do masażu mniej delikatnych partii skóry, lub dla osób zaawansowanych w szczotkowaniu.


Z kolei szczotki z włosiem pochodzenia zwierzęcego (np. włosie końskie) są bardziej miękkie. Sprawdzą się dla osób z delikatną skórą i osób początkujących oraz będą odpowiednie do masażu wrażliwszych miejsc, np. twarzy.



Ważne jest, by nie moczyć szczotki – długi kontakt z wodą zniszczy przedmiot. Najlepiej czyścić ją preparatami odkażającymi w sprayu.

Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania

Pomimo wielu korzyści, jakie daje szczotkowanie na sucho, niektórym osobom praktyka ta może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i dodatkowo pogłębić istniejące problemy.


Jakie są przeciwwskazania do szczotkowania na sucho?

  • Rany, świeże blizny, stany zapalne
  • Żylaki
  • Łuszczyca
  • Bardzo delikatna skóra z tendencją do pękających naczynek



Jeżeli nie dotyczą Cię wymienione wyżej przeciwwskazania, warto wypróbować szczotkowanie na sucho. Dzięki niemu w łatwy sposób, z użyciem prostego i niedrogiego narzędzia możesz znacząco poprawić stan swojej skóry.