Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Przegląd roweru przed sezonem

Ciepłe dni skłaniają do tego, by wyciągnąć z piwnicy rower. Przed pierwszą jazdą w sezonie warto jednak sprawdzić, czy z Twoim pojazdem jest wszystko w porządku. Przegląd roweru możesz zlecić profesjonaliście w warsztacie albo zrobić go sam – wystarczy do tego kilka narzędzi i trochę wolnego czasu. Sprawdź, jak przygotować rower do sezonu!

O czym przeczytasz w artykule:
  • Jak umyć rower?
  • Jak zadbać o opony i koła?
  • Jak przygotować rower do jazdy, wyregulować hamulce i przerzutki?
  • Czy warto zrobić przegląd roweru w serwisie?

Przegląd roweru po zimie – mycie to podstawa!

Jeśli Twój rower całą zimę stał w ciepłym i suchym miejscu, przygotowanie go do jazdy nie zajmie wiele czasu. Będzie jeszcze prościej, jeśli odstawiłeś go w dobrym stanie technicznym – teraz wystarczy sprawdzić, czy wszystko działa, i ruszyć na wycieczkę!


Pierwszym krokiem powinno być czyszczenie. W przypadku, gdy rower zimował na zewnątrz, z pewnością potrzebuje porządnej kąpieli. Ale i gdy stał w garażu czy piwnicy, przyda mu się odświeżenie. Przygotuj więc wiadro z ciepłą wodą, środek myjący (dobrym wyborem jest profesjonalny środek do mycia rowerów, ale sprawdzi się także detergent, który masz już w domu) oraz zestaw do czyszczenia roweru, czyli szmatki i szczotki.


Masz stojak montażowy? Powieś na nim rower, aby sprzątanie przebiegało sprawnie. Jeśli nie masz, dobrym pomysłem będzie postawienie go na kierownicy. Zdemontuj opony i błotniki, by ułatwić sobie pracę. Zacznij od mycia suportu, przerzutek i kasety, czyli najbrudniejszych części (tu przyda się szczotka). Jeżeli masz spinkę do łańcucha, zdemontuj go i odmocz w niewielkiej ilości benzyny ekstrakcyjnej. Jeśli nie masz – użyj szmatki nasączonej tą substancją, przyłóż do łańcucha i kręć pedałami do tyłu, aby ją oczyścić. Na koniec spłucz go obficie wodą.


Następnie wymień szmatkę czy szczotkę na czystą i przejdź do mycia ramy, kierownicy oraz reszty części. Potem całość osusz miękką szmatką, aby pozbyć się wody, zapobiec powstawaniu rdzy i zacieków.

Mycie roweru na myjni

Dobrym pomysłem na umycie roweru po zimie może być wizyta na myjni samochodowej. Weź ze sobą środki czyszczące, spokojnie umyj jednoślad, a myjki użyj do spłukania piany. W ten sposób z całym procesem uporasz się szybciej. Uważaj jednak, by zbyt silny strumień wody może usunąć smar i wcisnąć zabrudzenia w niedostępne miejsca, np. do wnętrza łożysk. Warto więc być ostrożnym!

Teraz pora na smarowanie. W tym celu niezbędny jest zakup smaru przeznaczonego konkretnie do roweru. Przede wszystkim potraktuj nim łańcuch, ale uważaj, by nie przesadzić. Wystarczy nałożyć po jednej kropli na każde ogniwo, odczekać kilka chwil, aż wpłynie do środka, a następnie przetrzeć suchą szmatką. Zbyt wiele nałożonego smaru da przeciwny do oczekiwanego skutek: do łańcucha szybko zacznie przywierać brud, przez co pojawi się konieczność częstszego mycia, a do tego łańcuch szybciej się zużyje, może zacząć też przeskakiwać.


Nasmarować możesz też inne elementy: mechanizm przerzutek, hamulców (jeśli masz tarczowe), manetek, amortyzatora, a także gwintów od pedałów. W każdy ten mechanizm wpuść kroplę lub dwie specyfiku.

Przygotowanie roweru do jazdy – koła i opony

Kolejny krok to przygotowanie zdemontowanych wcześniej kół. Najpierw zajmij się oponami: przetrzyj je wilgotną szmatką albo gąbką i dokładnie obejrzyj. Sprawdź, czy nie ma żadnych uszkodzeń, wbitych kamyków czy innych elementów. Jeśli są – usuń je delikatnie i w razie konieczności wymień dętkę na nową. Zmierz także ciśnienie w oponach, bo zbyt niskie może prowadzić do zniszczenia opony oraz utrudnia jazdę. Informację, ile barów powinno wynosić, znajdziesz na boku opony. Do tego przyda Ci się pompka z manometrem – nowa kosztuje już kilkadziesiąt złotych, możesz też skorzystać z takiej dostępnej na stacji benzynowej.


Szprychy i obręcz koła również przetrzyj. Jeśli zauważysz, że koło jest scentrowane (wykrzywione, zatrzymuje się podczas kręcenia nim lub odbija na boki), konieczne będzie wyprostowanie go. Samodzielna naprawa jest możliwa, wymaga jednak specjalistycznego sprzętu i trochę wprawy, dlatego lepiej skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu rowerowego, który szybko poradzi sobie z tą usterką.

Przegląd roweru – hamulce i przerzutki

Działające hamulce to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa. Dlatego przygotowanie roweru do sezonu powinno obejmować wyregulowanie hamulców. Chodzi o takie ich ustawienie, aby o nic nie ocierały i działały płynnie. Możesz zrobić to samodzielnie, kręcąc pokrętłem, którym linka hamulcowa doczepiona jest do kierownicy. Czasem to nie wystarcza i potrzebna jest większa ingerencja, na przykład wymiana klocków hamulcowych. W zależności od rodzaju hamulców możesz poradzić sobie z tym samodzielnie (odpowiednie instrukcje znajdziesz na przykład na YouTube) albo skorzystać z profesjonalnej pomocy.


Jeśli dbasz o swój rower i regularnie poddajesz go przeglądowi, to także regulacja przerzutek nie powinna nastręczać problemów. Sprawdź po kolei każdy bieg, czy chodzi płynnie i o nic nie haczy. Jeśli znajdziesz jakiś problem – być może winne są przerdzewiałe linki i pancerze. Regulacja przerzutek polega przede wszystkim na dokręceniu lub poluzowaniu śrubek trzymających napęd. Jeśli problem jest większy, także skorzystaj z poradników video lub z usług profesjonalisty.

Jak przygotować rower do jazdy? Dodatkowe działania

Poza tym ważne jest także zwrócenie uwagi na następujące aspekty:

  • Oświetlenie – czy działają zarówno przednia, jak i tylna lampka?
  • Bagażnik – czy jest dobrze dokręcony, nie przerdzewiał?
  • Kask – jazda w nim nie jest obowiązkowa, ale warto dbać o głowę. Sprawdź więc, czy Twój kask nie jest uszkodzony.
  • Kierownica – czy owijki na uchwytach (zwłaszcza tych w typie baranka) mocno się trzymają?

Przegląd roweru – co obejmuje usługa w serwisie?

Wszystkie opisane powyżej czynności – nawet mycie – może wykonać za Ciebie pracownik serwisu rowerowego. Zlecenie wykonania przeglądu roweru profesjonalistom to świetny wybór, jeśli nie masz czasu na to, by zrobić to samodzielnie, nie czujesz się pewnie albo wiesz, że rower wymaga większych napraw. Pamiętaj jednak, że na początku sezonu może być trudno o umówienie szybkiego terminu – dlatego zaplanuj przegląd rowerowy z wyprzedzeniem.