Podcast Lidla DOBRY TEMAT!
Zastanawiasz się, jak będą wyglądać zakupy przyszłości i co zrobić, by być bardziej eko i marnować mniej żywności? To posłuchaj Dobrego Tematu, czyli zupełnie nowego podcastu Lidla! W audycji Karol Okrasa wraz z nietuzinkowymi gośćmi opowiada o świecie od ciekawej strony, rozmawia o tajnikach i ciekawostkach żywieniowych, ekonomicznych czy ekologicznych. Słowem – ten podcast to dobre rozmowy na dobre tematy.
Odcinek #58
MITY O WEGETARIANIZMIE – co powinniście wiedzieć o dietach roślinnych
Mity o wegetarianizmie czasem służą nam za wymówkę przed spróbowaniem diety roślinnej. Często powtarzane wydają się nam prawdziwe, a jak jest w rzeczywistości? Karol Okrasa weźmie pod lupę najpopularniejsze mity dotyczące wegetarianizmu i wraz z dietetyczką mgr Iwoną Kibil przybliży nam temat diet roślinnych.
Odcinek #55
JEŚĆ DOBRZE CZY MODNIE? – o nawykach żywieniowych i trendach
Odżywiać się dobrze czy modnie? Co jeść i jak jeść, a także jakie trendy panują i będą panować na naszych talerzach? O tym wszystkim Karol Okrasa rozmawia z dietetyczką kliniczną Anetą Łańcuchowską. Posłuchajcie o najważniejszych trendach i sposobach na lepsze odżywianie w 2025 roku.
Odcinek #55
KOCHAMY GRZYBY – czyli o pieczarkach, ich właściwościach i hodowli
Polacy kochają grzyby, nie tylko te leśne, ale i hodowlane, a Polscy producenci grzybów są zdecydowanym liderem w Europie. Posłuchaj rozmowy Karola Okrasy z Anną Hajduk-Baruch, właścicielką firmy Hajduk – polskiego producenta świeżych grzybów – pieczarek białych, brązowych i portobello, a także boczniaków i kurek. Dowiedz się, jakie grzyby znajdziesz na Ryneczku Lidla i jak wygląda ich hodowla.
Odcinek #55
ŚWIADOME ZAKUPY – czyli jak kupować, żeby nie marnować?
Czy idąc na zakupy możemy walczyć ze zmianami klimatu? Okazuje się, że tak! Posłuchaj rozmowy Karola Okrasy z Barbarą Skułą-Dąbek – kierowniczką do spraw partnerstw strategicznych WWF Polska o działaniach i wyborach zakupowych, które mogą mieć wpływ na dobro naszej planety. Z rozmowy dowiesz się także na czym polega współpraca WWF i Lidla oraz jaki wpływ ma na nas – konsumentów.
Odcinek #54
NIE MARNUJESZ, RATUJESZ! – czyli jak chronić siebie i świat?
Codzienne wybory mogą mieć wpływ na cały świat! Posłuchaj rozmowy Karola Okrasy z przedstawicielami Caritas Polska - Magdaleną Masiak i Bartłomiejem Kuliszem o niemarnowaniu żywności w aspekcie ekonomicznym, etycznym i ekologicznym. Dowiedz się, jakie wspólne działania łączą Lidla z Caritas Polska i jakie akcje dotyczące niemarnowania żywności prowadzone są w Polsce.
Odcinek #53
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW – czyli jak akcja zmienia szkołę?
Mówi się, że każdy ma do czegoś talent, tylko trzeba go znaleźć i wspierać! I właśnie o tym, czy i jak możemy talenty odnajdywać i je pielęgnować już od najmniejszych lat, czy przedmioty są w stanie zmieniać rzeczywistość dziecka i rozwijać jego wyobraźnię, a także – jakie emocje towarzyszą akcji Szkoła Pełna Talentów Lidla i jak wygląda ona w kuluarach Karol Okrasa rozmawia z Elżbietą Lenarczyk, dyrektorką Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Biedrusku.
Odcinek #52
JĘZYK W KUCHNI - czyli o mocy zdrobnień, poprawności i komunikacji
Jak język wpływa na smak dania? Czy cebuleczka i czosneczek brzmią smaczniej niż cebula i czosnek? O języku w kuchni i poza nią, o tym czy należy stać na straży poprawności językowej, a także o espresso, paelii i ratatouille. Karol Okrasa z nieskrywaną radością gości dziś Kamilę Kalińczak – specjalistkę od poprawnego języka, zwana facetką od polskiego, twórczynię ĄĘ, lektorkę i trenerkę wystąpień publicznych.
Odcinek #51
DIETA SPORTOWCÓW – jak odżywiać się po mistrzowsku?
W związku z trwającymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej pochylamy się nad dobrymi nawykami żywieniowymi w świecie sportowców. Jak dbają o dietę, co i ile jedzą oraz jak możemy zainspirować się ich stylem życia? Posłuchajcie rozmowy Karola Okrasy z Marcinem Jackowiakiem, dietetykiem od lat zajmującym się żywieniem sportowców.
Odcinek #50
DZIAŁKOWANIE – czyli wszystko o uprawach na działce, w ogrodzie oraz na balkonie
Za oknem wiosna i coraz piękniejsza pogoda. Lubimy aktywności na świeżym powietrzu i coraz częściej działkujemy, uprawiamy ogródki lub sadzimy w skrzyniach na balkonie. Jeśli szukasz wskazówek jak i co sadzić lub chcesz rozpocząć swoja przygodę z ogrodnictwem, koniecznie posłuchajcie rozmowy Karola Okrasy z Joanną Żytkowską – autorką książek oraz bloga „Po prostu posadź”.
Odcinek #49
POLSKA NA WEEKEND, czyli o miejscach do odkrycia
O niesamowitości Polski i naturze poszukiwaczki, dlaczego warto zażywać kąpieli… w sianie i zabierać w podróż kawiarkę, czy pierogi będą nowym pad thaiem, a czernina, fraszynki i ser zgliwiały mają szanse stać się turystycznym dobrem narodowym i jak odkrywa się w Polsce prawdziwe podróżnicze perełki – Karol Okrasa rozmawia z Travelicious, czyli Katarzyną Ciejką-Bogaczyńską, znaną blogerką, podcasterską i fotografką podróżniczą.
Odcinek #48
Tanio… taniej… Lidl! Pierwszy podcast z Prezesem Lidl Polska
Wyścig sieci handlowych w 2024 r. nabrał tempa. Dla konsumentów oznacza to niższe ceny i emocjonujące działania marketingowe. Co wpływa na wartość koszyka zakupowego? Jak łączyć niskie ceny ze społeczną odpowiedzialnością biznesu? Jaki będzie finał? Przekonajcie się sami – dzisiejszym gościem Karola Okrasy jest Włodzimierz Wlaźlak, prezes Lidl Polska.
Odcinek #47
ŚWIĄTECZNE FRYKASY, czyli o Wielkanocy mniej znanej
Jak świętować, to tylko ze smakiem! O najważniejszym śniadaniu w roku przygotowywanym dziś i dawniej, przepisach na baby drożdżowe z legendarną liczbą żółtek i głową cukru, aromacie polskich wędzonek, olejach makowych, szafranach, a także szorowaniu garnków popiołem, pogrzebach żuru i śledzia – Karol Okrasa rozmawia z doktor Martą Sikorską, znawczynią kulturowej historii jedzenia.
Odcinek #46
NIECH ŻYJE BAL! – czyli poradnik karnawałowy
Jak wyglądał karnawałowy clubbing w XVII wieku i co wspólnego z toastami ma Maria Antonina? Zapraszamy do wysłuchania pasjonującej rozmowy o karnawale, balach i zasadach savoir-vivre’u.
W dzisiejszym karnawałowy, odcinku Karol Okrasa rozmawia z Tomaszem Milerem – popularnym znawcą dobrych alkoholi i klasycznej męskiej elegancji.
Odcinek #45
SZCZĘŚLIWY JA, czyli jak sobie radzić z noworocznymi postanowieniami
Nowy Rok to czas, w którym wielu z nas postanawia, że zmieni coś w swoim życiu. Jak podchodzić do tych postanowień, żeby wyciągnąć z nich to, co najlepsze? I jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy, planując zmiany? Odpowiedzi na te i inne pytania Karol Okrasa poszuka z Karoliną Tuchalską-Siermińską – psycholożką i edukatorką, którą możecie znać z profilu @odnova.psycholog.
Odcinek #44
POLSKIE TRADYCJE – czyli o tym, jak świętujemy
Barszcz na domowym zakwasie, własnoręcznie lepione pierogi, długo wybierane świeże ryby, suszone borowiki szlachetne i kapusta z grochem suto okraszona masłem… To miłe i smaczne wspomnienie, czy ciągle aktualne potrawy, które serwujemy na świątecznym stole? O tym, jak jest teraz i jak wyglądały polskie tradycyjnie świąteczne tradycje kulinarne 50, 100, a nawet 200 lat temu Karol Okrasa rozmawia z historyczką specjalizującym się w kulturowej historii jedzenia, doktor Martą Sikorską.
Odcinek #43
CZEKOLADA, czyli o szczęściu w kostce
O czekoladzie jako leku na wszystko, wiśniach w czekoladzie i czekoladzie w śledziach, ziarnach kakaowca z Peru, domowych sposobach na trufle i rzeźbieniu w czekoladzie – Karol Okrasa rozmawia z Pawłem Małeckim, mistrzem cukiernictwa.
Odcinek #42
SYSTEM NACZYŃ POŁĄCZONYCH – czyli Lidl, a bioróżnorodność
Czym jest bioróżnorodność? Czy warto o nią dbać? A jeśli tak, to jak? I czy można to zrobić, chodząc na zakupy? O tych bardzo ważnych sprawach dla nas i naszej przyszłości rozmawia Karol Okrasa z Barbarą Dąbek z WWF Polska.
Odcinek #41
TALENCIAKI – czyli jak obudzić w dzieciach pasję do nauki?
Jak pielęgnować w sobie naturalną ciekawość, jak pokochać naukę i dlaczego warto wspierać szkoły pełne talentów w Lidlu – o tym wszystkim Karol Okrasa rozmawia z pewnie wszystkim znanym popularyzatorem nauki, Tomaszem Rożkiem.
Odcinek #40
ZDROWE MYŚLI, czyli jak zadbać o równowagę psychiczną?
Małymi krokami do wielkich zmian – czyli o tym, jak nauczyć się rozumieć swoje emocje, reagować na stres, zadbać o swój dobrostan psychiczny i żyć spokojniej oraz lepiej Karol Okrasa rozmawia psycholożką Magdaleną Chorzewską.
Odcinek #39
NAJTRUDNIEJSZY PIERWSZY KROK, czyli jak zacząć ćwiczyć?
Jak polubić się z ruchem i zacząć ćwiczyć? Pierwszy krok w kierunku lepszej kondycji wcale nie musi być trudny. Jak go zrobić? O tym rozmawiamy wspólnie z Kubą Głąbem, trenerem personalnym z wieloletnim doświadczeniem, który jest również ekspertem towarzyszącym nam podczas kampanii „Zadbajmy o siebie”.
Odcinek #38
DIETA MAŁYMI KROKAMI, czyli jak poczuć się lepiej?
Czy wyobrażasz sobie życie bez słodyczy? Na szczęście – nie musisz! Wystarczy wybierać mądrze i zastępować wysoko przetworzone, zawierające cukier prosty produkty bardziej przyjaznymi i wartościowymi dla naszego organizmu. O tym, jak małymi krokami zmienić swoje złe nawyki żywieniowe na dobre i w konsekwencji czuć się zdecydowanie lepiej – Karol Okrasa rozmawia z Dominiką Hatalą, dietetyczką kliniczną.
Odcinek #37
BEZ GLUTENU, czyli jak żyć na eliminacyjnej diecie?
Karol Okrasa rozmawia z Małgorzatą Źródlak i Pauliną Sabak-Huzior z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej o glutenie – białku, które może zrobić sporo zamieszania, smaku produktów bezglutenowych, celiakii, różnym kształcie diety z ograniczeniami żywieniowymi i restauracjach bezglutenowych w Polsce.
Odcinek #36
JOGURTY BEZ DODATKU CUKRU, czyli jak naturalnie posłodzić?
O słodkim bez cukru, czystych etykietach, najsłodszych odmianach owoców, truskawkach, które zdobywają nagrody, laktoferynie, czyli białku, którego najwięcej jest w mleku matki – Karol Okrasa rozmawia z Krzysztofem Ochalem, przedstawicielem producenta jogurtów Pilos Pure, marki własnej Lidla.
Odcinek #35
PORANNA KAWA, czyli jak obudzić w sobie baristę?
Czy istnieje coś takiego jak „kawa po polsku”, dlaczego zrezygnowaliśmy z popularnych plujek czy zalewajek, jak dobierać ziarna do kawowych urządzeń i jak przygotować perfekcyjną kapuczinę – o tym między innymi Karol Okrasa rozmawia z Marcinem Rzońcą, autorem bloga Popular Coffee i wielkim miłośnikiem kawy.
Odcinek #34
ROZMOWA AROMATYZOWANA – czyli, jakie znaczenie mają zapachy
Węch to ewolucyjnie najstarszy zmysł, a zapachowe wspomnienia zostają z nami praktycznie na całe życie. Czy mając świadomość tego, jak ważny jest zmysł powonienia, nauczyliśmy się już wykorzystywać zapachy do kreowania wizerunku, odpowiedniego nastroju? Na te i wiele innych pytań Karol Okrasa poszuka odpowiedzi z Martą Siembab – jedyną w Polsce senselierką, niezależną specjalistką od zapachów.
Odcinek #33
OSZCZĘDZAĆ KAŻDY MOŻE, czyli jak wydawać mądrze
Jak oszczędzać pieniądze, nie oszczędzając na jakości i jak samotne banany mogą pomóc w ograniczaniu wydatków? O sprawdzonych zakupowych patentach i sztuce oszczędzania, Karol Okrasa rozmawia z Mią i Sarą, specjalistkami od promocji i przecen z instagramowego profilu BABASIERZUCA.
Odcinek #32
ŚWIĘTA NA HACZYKU, czyli czy karp jest wigilijną rybą?
Czy karp jest tradycyjną wigilijną rybą, jak smakuje amur, a jak tołpyga i czy Polacy w ogóle lubią słodkowodne ryby – Karola Okrasa rozmawia z Andrzejem Kalitą, pracownikiem firmy Fair Fish, która dostarcza ryby do Lidla.
Odcinek #31
FAIRTRADE, czyli jak być fair na zakupach
Jak podczas codziennych zakupów wesprzeć rolników na Mauritiusie? Jak kupować w duchu fair i gdzie trafiają pieniądze wydawane na produkty z certyfikatem Faitrade? Odpowiedzi poszuka Karol Okrasa wspólnie ze Zbigniewem Szalbotem z organizacji Faitrade Polska. Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Dobry Temat!
Odcinek #30
SMAK WSPOMNIEŃ, czyli o kuchniach świata
Smak słodki, słony, gorzki, kwaśny czy może umami? Tym razem jednak najlepszy będzie smak wspomnień! O tym, jak smakujemy świat i jak te smaki zapamiętane choćby z zagranicznych podróży odtwarzamy w domu – Karol Okrasa rozmawia z Margheritą Kardaś, dobrze znaną Wam specjalistką i entuzjastką kuchni włoskiej.
Odcinek #29
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW, czyli jak odkryć i rozwijać talenty
Czy talent to magiczny dar zapisany gdzieś w gwiazdach, czy jednak kwestia ciężkiej pracy? Czy można powiedzieć, że w każdym drzemie jakiś talent – wystarczy tylko go rozbudzić? Jaka w tym rola szkoły oraz rodziców? Czy można przegapić moment, bezpowrotnie zaprzepaszczając predyspozycje dziecka, czy też może nigdy nie jest za późno na rozwój? O magnetycznym uroku talentu, sposobach na jego pielęgnowanie, sumienności i przekuwaniu porażek w sukces Karol Okrasa rozmawia z Matyldą Kozakiewicz, psycholożką i autorką bloga Segritta. Zapraszamy do odsłuchu!
Odcinek #28
DŻEM Z SOLĄ – czyli jak zamknąć lato w słoiku?
Kochamy smaki lata, które w naszej szerokości geograficznej trwa tak krótko, że szukamy sprytnych sposobów na jego wydłużenie. Jednym z nich jest… słoik vel wek! I o tym o tym, jak przygotowywać pyszne przetwory z całego letniego soczystego koszyka warzyw i owoców z Ryneczku Lidla, jak wykorzystywać rodzinne receptury i jak je czasami unowocześniać Karol Okrasa rozmawia z najsłynniejszą babcią polskiego internetu, Beatą Borucką, wszystkim znaną jako Mądra Babcia!
Odcinek #27
JAK NAUCZYĆ SIĘ ODPUSZCZAĆ, czyli sztuka urlopowania z dziećmi
Czy wyjeżdżając na urlop z dziećmi można w ogóle wypocząć? A może po takim wyjeździe należy się jeszcze kilka dodatkowych dni, żeby dojść do siebie i podładować baterie? Jak przygotować się do wyprawy z maluchami na pokładzie, podpowiedzą autorzy Bloga Ready for Boarding - Kamila i Paweł, którzy w rozmowie z Karolem Okrasą podzielą się swoimi sprawdzonymi patentami na rodzinne podróżowanie i wypoczywanie. Sezon urlopowy w pełni, więc zapraszamy do odsłuchu!
Odcinek #26
WYTWÓRNIA SMAKU – czyli kraftowe lody w lodziarni Lidla
Kochamy lody! Pyszne, naturalne i w różnych smakach, dlatego w lodziarni Lidla znajdziecie ich tak wiele. Także te z małych manufaktur, w których bije nadal rodzinne serce, jak to w wielkopolskim Wągrowcu. O tym, jak zrobić lody, które podbijają podniebienia, o tradycyjnych i tych bardzo wyszukanych smakach, a także poszukiwaniu świętego graala w świecie rzemieślniczych wytwórni lodowych – Karol Okrasa rozmawia z Robertem Willischem i Marcinem Ulińskim, właścicielami rodzinnej lodziarni Willisch, której tradycja wytwarzania lodów sięga lat 80.
Odcinek #25
CZAS NA KRAFT – czyli czym smakuje rzemieślnicze piwo?
Wyszło z klasztornych murów i trafiło pod strzechy – płynne złoto w rzemieślniczej jakości dostępne w Polsce już od 12 lat! O rewolucji na rynku piw, żegludze po wielu piwnych stylach, biciu rekordów w odmianach i smaczkach, które dobrze współgrają z chmielową nutą Karol Okrasa rozmawia z Ziemowitem Fałatem, współwłaścicielem Browaru PINTA i jego głównym piwowarem.
Odcinek #24
DOMOWY WARZYWNIK – czyli jak uprawiać nowalijki?
Wiosna, ach to ty! Czekamy na nią całą zimę, tak samo jak na dobra, które przynosi – pyszne, świeże, chrupiące nowalijki, dzięki którym od razu robi się kolorowo na talerzu. Dowiedz się, jak samodzielnie wysiać świeże warzywa w swoim przydomowym ogródku, balkonie lub tarasie i sprawdź jakość tych dostępnych na Ryneczku Lidla. Przygotuj się z nami na wiosnę i posłuchaj fascynującej rozmowy Karola Okrasy z Joanną Legutko, wiceprezeską rodzinnej firmy W. Legutko, produkującej nasiona i cebule już od 30 lat.
Odcinek #23
SKĄD WZIĄŁ SIĘ PĄCZEK – czyli tłusty czwartek od kuchni
Jak to się stało, że w tłusty czwartek na polskich stołach króluje właśnie pączek? Skąd wzięła się słodka tradycja popuszczania pasa i ile wspólnego ma starożytny pączek z jego współczesnym następcą? O pączkach, chrustach i donutach Karol Okrasa rozmawia z mistrzem cukiernictwa, ekspertem od słodkich wypieków, Pawłem Małeckim.
Odcinek #22
OCALMY PLANETĘ! – czyli zacznij od swojego talerza
Jak gotując obiad, uratować planetę? Wkładając na talerz choćby więcej warzyw i owoców! O tym, jak wygląda dieta przyjazna naszej planecie i dlaczego wszyscy powinniśmy rozważyć jej stosowanie, o małych, ale jednak wielkich rzeczach, które możemy zrobić dla Ziemi, o zmianach klimatu, przywracaniu gatunków, które przeżyły nawet dinozaury (!) oraz o tym, czy niemal apokaliptyczny scenariusz zamiany ziemi w jeden wielki ocean jest możliwy – Karol Okrasa rozmawia z Katarzyną Karpą-Świderek, rzecznik prasową WWF Polska, organizacji ekologicznej, która chroni ekosystem i stara się przeciwdziałać zmianom klimatu.
Odcinek #21
ZA CO KOCHAMY POLSKIE MIODY – czyli porcja wiedzy prosto z pasieki
Dlaczego miód to absolutnie wyjątkowy spożywczy produkt? Jak powstaje? Jak wygląda miodobranie? I co jeszcze poza miodem zawdzięczamy pszczołom? Odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku naszego podcastu „Dobry Temat”. Dzisiaj zaglądamy do ula, rozmawiamy o pszczołach, miodzie i nie tylko. A swoją ekspercką wiedzą na ten temat dzielą się Beata Piasecka-Sasin i Bartosz Piasecki z Mazurskich Miodów, firmy dostarczającej polskie miody do Lidla w całym kraju.
Odcinek #20
ŚWIĄTECZNE PREZENTY – jak je kupować, żeby nie zwariować?
Jak znaleźć idealny świąteczny prezent? Skąd czerpać inspiracje? Gdzie, jak i kiedy kupować, żeby nie zwariować i ze spokojem skompletować pełną listę bożonarodzeniowych upominków? Na ten radosny, ale też nieco stresujący temat, Karol Okrasa rozmawia z Marią Śpikowską, szczęśliwą mamą 6 dzieciaków, którą na Instagramie znajdziecie jako @mamajastado.
Odcinek #19
SKARBY SADU – czyli kochamy polskie jabłka!
Pyszne, kruche albo twarde, nie zawsze rumiane, a czasami nawet zielone – jabłka to najpopularniejsze w Polsce owoce! O tym, jak się je hoduje, ile odmian ich mamy i które z nich mają najlepsze walory smakowe Karol Okrasa rozmawia z Pawłem Baryłą, właścicielem firmy Witamina, dostarczającej polskie jabłka do Lidla.
Odcinek #18
POWRÓT DO SZKOŁY. Jak się do niego przygotować?
Końcówka wakacji to okres zintensyfikowanych działań rodziców, którzy kompletują wyprawki dla swoich pociech. Co powinno się w nich znaleźć? Jak radzić sobie ze stresem w tym okresie i jak wspierać dziecko, by powrót do szkoły był dla niego radosnym doświadczeniem? O tym wszystkim Karol Okrasa rozmawia z Justyną Kozłowską, mamą czwórki maluchów i autorką vloga 20minutspokoju.
Odcinek #17
ABC RODZICA – czyli jak mądrze wydawać pieniądze na dziecko?
Pieluchy, chusteczki, wózki – to niezbędne akcesoria dla malucha, ale jak je kupować racjonalnie, by nie nadwyrężać domowego budżetu? O sprawdzonych sposobach na mądre, przydatne i korzystne finansowo zakupy Karol Okrasa rozmawia z Marysią Górecką, młodą i radosną mamą czwórki dzieci oraz autorką bloga „Mamy gadżety”.
Odcinek #16
JEDZENIE NA GOTOWO, czyli jak jeść szybko, smacznie i zdrowo?
Co i jak jeść, gdy kiszki marsza grają, a czasu niewiele? Dania typu convenience, które są smaczną i szybką odpowiedzią na nasze szybkie życie. Jak jednak wybierać te wartościowe i w jaki sposób dania gotowe rewolucjonizują kuchnię – o tym Karol Okrasa rozmawia z Karoliną Kubrą, pasjonatką zdrowego jedzenia i współzałożycielką marki Dobra Kaloria.
Odcinek #15
POLSKIE PRODUKTY – co je wyróżnia, jak je rozpoznać i czy polskie znaczy dobre?
Jak odnaleźć polskie produkty wśród sklepowych półek? Czy warto ich szukać i co je wyróżnia? O patriotyzmie konsumenckim, o tym, czy polskie zawsze znaczy dobre, bio i naturalne, a także o wpływie księżyca na uprawę owoców i warzyw Karol Okrasa rozmawia z Łukaszem Gębką, właścicielem Farmy Świętokrzyskiej, która specjalizuje się w produkcji żywności ekologicznej.
Odcinek #14
PROJEKT OGRÓD, czyli jak zorganizować zieloną przestrzeń relaksu?
Wakacje na RODos? Właśnie tak! Niezależnie, czy w rodzinnym ogródku działkowym, czy w przydomowym ogrodzie, czy jeszcze na balkonie – warto stworzyć sobie zieloną przestrzeń, w której wśród roślin, kwiatowych rabat i domowego warzywniaka będzie można odpocząć. O tym, jak ją urządzić, by była źródłem radości i przyjemności Karol Okrasa rozmawia z Martą Potoczek, miłośniczką ogrodów, youtuberką i autorką bloga „Leniwa Niedziela”.
Odcinek #13
JAK CZYTAĆ ETYKIETY – czyli co mówi skład i czym różni się BIO od EKO?
Jak nie pogubić się w gąszczu oznaczeń na opakowaniach? Czy BIO różni się od EKO? Co oznaczają skróty UTZ, ASC i MSC i dlaczego warto je znać? O przemyślanych wyborach i świadomym kupowaniu wspólnie z Karolem Okrasą rozmawia Kinga Paruzel, pasjonatka zdrowej kuchni i tropicielka czystych etykiet. Posłuchajcie!
Odcinek #12
PRACA NA LATA – czyli jak znaleźć dobre miejsce pracy?
Rzeczowość czy oryginalność? Krótko czy długo? Wysokie wynagrodzenie czy benefity? O tym, jak dobrze przygotować CV, wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i w konsekwencji znaleźć satysfakcjonujące miejsce pracy, z którego nie będzie chciało się odchodzić – Karol Okrasa rozmawia z Zytą Machnicką, specjalistką od employer brandingu, czyli budowania dobrych i długich relacji pracodawcy ze swoimi pracownikami.
Odcinek #11
DAWNA KUCHNIA POLSKA – sprawdź, czy naprawdę znasz rodzime smaki
Co było pierwsze, ziemniak czy topinambur? Jak rozebrać się do rosołu i czy bigos bez kapusty, wędzona rzepa, dorsz z agrestem mogą być smaczne? Zapraszamy na niezwykłą opowieść o dawnej kuchni polskiej w jej codziennej i świątecznej odmianie, którą snują dwaj znawcy kuchni: Karol Okrasa i prof. Jarosław Dumanowski, historyk kuchni i jedzenia.
Odcinek #10
WSZYSTKO O PIECZYWIE, czyli po okruszkach do sedna
O tym, jak rozpoznać dobre pieczywo, czy należy bać się glutenu i jak przechowywać chleb, żeby jak najdłużej zachował świeżość, Karol Okrasa rozmawia z Bogdanem Smolorzem, mentorem piekarnictwa z ponad czterdziestoletnim stażem.
Odcinek #9
PLASTIKOWE WYSPY – czy nie ma od nich odwrotu?
Ludzkość wyprodukowała do tej pory około 833 miliardów ton plastiku. Jak zawrócić z tej drogi i być bardziej eko? Jaką rolę w walce z plastikiem powinny odgrywać duże firmy i globalne marki? O tym i o innych tematach związanych z wszędobylskim plastikiem Karol Okrasa rozmawia z Pauliną Górską – promotorką ekologicznego stylu życia.
Odcinek #8
MĄDRY DOM – czyli jakie rozwiązania energetyczne są najlepsze?
O odnawialnych źródłach energii, które chronią nie tylko środowisko, ale i nasze portfele, o małych i dużych energetycznych projektach i inwestycjach Karol Okrasa rozmawia z Michałem Heberle, specjalistą od energii i kierownikiem ds. Budowy Sklepów i Magazynów w Lidl Polska.
Odcinek #7
CERTYFIKATY – marketingowy chwyt czy znak prawdziwej jakości?
56% Polaków nie wie, jak testowane są produkty ze znakami jakości. W dzisiejszym odcinku Karol Okrasa sprawdzi, jak się sprawdza i w rozmowie z Mileną Zielińska z firmy TÜV Rheinland Polska przyjrzy się od kuchni procesowi certyfikacji. Zajrzy za kulisy badań laboratoryjnych i dowie się, czy certyfikatom można ufać. Zapraszamy do odsłuchu!
Odcinek #6
ROŚLINOŻERCY – czyli dieta wege na widelcu
O green power, diecie wege, roślinnym smaku i ogólnej fascynacji zielonym menu Karol Okrasa rozmawia z Ewą Ługowską, autorką bloga „Misa Mocy” z cudownie smakowitymi przepisami na bazie roślin i przydatnymi wegeporadami.
Odcinek #5
DROGO VS TANIO, czyli skąd się biorą ceny?
Pieniądze – temat, który rozgrzewa wyobraźnię. Jeśli jesteście ciekawi, skąd się biorą ceny, czy tanio może być dobrze, jak oszczędzać i radzić sobie z inflacją – zapraszamy od odsłuchu. Odpowiedzi wspólnie z Karolem Okrasą udzieli Paweł Svinarski, twórca największego kanału o tematyce finansowej na polskim YouTube.
Odcinek #4
SZLACHETNE PLUCIE, czyli jak degustować wino?
Czy wiesz, jakie wino podać do kaczki z pyzami, a jakie do makaronu z owocami morza? I czym różni się pinot noir od sauvignon blanc? Albo – czy wypada pluć… winem!? Zapraszamy na porcję smacznej i przydatnej wiedzy o winie w rozmowie Karola Okrasy z Michałem Jancikiem, Mistrzem Polski Sommelierów, wykładowcą sensoryki na enologii UJ i znawcą-specjalistą w Winnicy Lidla.
Więcej informacji o winach znajdziesz na https://winnicalidla.pl/
Odcinek #3
POLSCY, LOKALNI DOSTAWCY – dlaczego polskie produkty smakują nam bardziej?
Produkt polski to brzmi… smacznie! O tym, jak chętnie Polacy sięgają po to, co polskie, o ewolucji czy rewolucji myślenia i o tym, że miarą sukcesu nie zawsze są pieniądze, ale także szczęście – Karol Okrasa rozmawia z Magdą Kubit, pomysłodawczynią polskiej marki, Jogurty Magda.
Odcinek #2
ASY W RĘKAWIE WIELODZIETNEJ MAMY, czyli jak planować budżet dużej rodziny?
W dzisiejszym odcinku Karol Okrasa gości Marię Śpikowską, mamę sześciorga dzieci, autorkę bloga Mamajastado, prężnie działającą w mediach społecznościowych. Rozmawia między innymi o organizacji w dużej rodzinie, gotowaniu, KDR i zakupowych lifehackach oraz edukacji ekonomicznej dzieciaków.
Odcinek #1
ZERO WASTE, EKO, czyli jak konsumować, by nie marnować
Karol Okrasa rozmawia z Jagną Niedzielską – kucharką, entuzjastką nurtu zero waste w kuchni i w życiu – o tym, jak mądrze przygotowywać jedzenie i marnować mniej. W odcinku między innymi o braku nieba dla plastiku, jedzeniu, które jest przecież do radosnego spożywania, a nie wiecznego przechowywania i drzwiach lodówki, na których nie rozbudujesz tricepsu, ale na pewno posegregujesz dobrze produkty!