Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jak stworzyć solidny i praktyczny regał ścienny w domowym warsztacie?

Z pomocą urządzeń marki Parkside spore wyzwanie zamienia się w dobrze zaplanowane zadanie, do którego chętnie zabierze się każdy majsterkowicz. Wykonany od podstaw regał będzie elegancką ozdobą domu i praktycznym uzupełnieniem każdego wnętrza, a praca nad nim pozwoli Ci zdobyć nowe stolarskie umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w kolejnych projektach.

Instrukcja montażu krok po kroku

  • PAMIĘTAJ!

    Jeśli wysokość regału nie będzie Ci pasować, możesz łatwo dostosować liczbę półek do swoich potrzeb.

  • NASZA RADA

    W pierwszej kolejności zapoznaj się ze wszystkimi etapami pracy. Następnie przystąp do pracy.

  • UWAGA!

    Zrób to sam to świetna zabawa. Rany i skaleczenia już nie! Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy!

Pobierz instrukcję montażu w pdf!

Do przeglądania pliku PDF potrzebny jest czytnik Adobe Acrobat Reader.

1. PRZYGOTOWANIE

Text And Image Section

Materiał:

Poukładaj sobie wszystkie deski. Następnie odmierz niezbędne długości i zaznacz linie cięcia za pomocą kątownika stolarskiego i ołówka.


Rada: Zaplanuj kilkucentymetrowy naddatek materiału na ukośne cięcia w listwach. Piłowanie dokładnie na krawędzi jest trudne!

Text And Image Section

Cięcie na wymiar:

Do przycięcia elementów konstrukcji na wymiar najlepiej użyć stołowej piły tarczowej lub ręcznej piły tarczowej. Ustaw prowadnicę do cięcia wzdłużnego dokładnie na wybrane przez Ciebie wymiary.


Rada: Jeżeli głębokość prowadnicy ręcznej piły tarczowej nie jest wystarczająca, użyj jako prowadnicy prostej listwy i przymocuj ją do płyty kilkoma dodatkowymi ściskami.

Text And Image Section

Przed przycięciem na skos słupków regału (podpór) należy wywiercić otwory pod drewniane kołki. W tym celu należy zaznaczyć dokładnie środek

przedniej części listwy. Upewnij się, że otwory są na tyle głębokie, żeby kołki po przycięciu skosu znalazły się w otworach na wystarczającej głębokości.

Text And Image Section

Teraz należy wywiercić po trzy otwory w każdej listwie, która dochodzi do tylnej części półek. W tym miejscu regał zostanie później przymocowany do ściany za pomocą kołków. Następnie, żeby listwę przykręcić do półki, wywierć cztery otwory w dolnej połowie listwy.

Text And Image Section

Krótkie listwy z boku mają dwa otwory na dole do przykręcenia ich do półki, a dwa kolejne na środku do przymocowania ich do słupków regału. Najlepiej użyć do tego celu wiertarki stołowej.

Text And Image Section

Cztery kąty 90° w słupkach regału powstaną z dwóch ukośnych cięć pod kątem 45°. W tym celu należy ustawić wielofunkcyjną piłę do cięcia poprzecznego i ukośnego na kąt 45° i przyciąć w ten sposób końce listew.


Teraz przytnij obie strony długich listew pod kątem 45°. Tak samo postępujemy z tylnymi stronami krótkich listew. Ta strona będzie później zwrócona do ściany.

Text And Image Section

Na koniec tarczówką stolarską należy przyciąć półki regału. W tym celu dokładnie ustaw prowadnicę do cięcia wzdłużnego i podnieść brzeszczot tak,

aby górne zęby wystawały ponad deskę.


Rada: Podczas piłowania należy stać z boku maszyny i zawsze popychaczem dociskać płytę między prowadnicą a brzeszczotem.

Text And Image Section

Teraz masz już wszystkie elementy i materiały montażowe i możesz zaczynać.

2. PÓŁKI

Text And Image Section

Ułóż listwy półek obok siebie w kolejności: krótka, długa, krótka, stroną, która później będzie skierowana na zewnątrz, do góry. Następnie połącz trzy listwy na każdym złączu za pomocą kawałka taśmy klejącej.

Text And Image Section

Teraz całość odwróć i sklej oba narożne skosy zgodnie z instrukcją producenta kleju. Strużkę kleju umieść również na dolnej krawędzi ramy listwy.

Text And Image Section

Złóż ramę pod kątem prostym na zawiasach z taśmy klejącej i przyłóż ją do półki.


Rada: Najpierw przymocuj ramę do półki za pomocą dwóch lub trzech kawałków taśmy, tak żeby została na swoim miejscu do czasu przykręcenia śrub. Wyciekający nadmiar kleju natychmiast wytrzyj wilgotną szmatką.

Text And Image Section

Teraz przymocuj listwy do półki za pomocą śrub. W tym celu nawierciłeś już wcześniej otwory w listwach.


Rada: Rozwierć nieco otwory pod łby wkrętów, żeby później nie przeszkadzały.


Kiedy wszystkie listwy są już przyklejone i przykręcone do półek, poczekaj, aż klej stwardnieje

3. POWIERZCHNIE

Text And Image Section

Szlifowanie:

Aby uzyskać doskonały efekt końcowy, należy lekko przeszlifować drewno papierem o ziarnistości 120, następnie 150 i na koniec 180. W ten sposób przy okazji usuniesz z powierzchni również resztki kleju. Do wszystkich powierzchni używaj szlifierki mimośrodowej, a do wąskich listew krawędziowych i załamań krawędzi użyj akumulatorowego urządzenia wielofunkcyjnego 4 w 1 z płytą szlifierską delta z przystawki wielofunkcyjnej.

Text And Image Section

Zabezpieczenie drewna:

Przed zamontowaniem półki na ścianie zalecamy zabezpieczenie wszystkich powierzchni olejem do drewna (albo woskiem, bejcą lub lakierem do drewna).


Olej nałóż obficie za pomocą pędzla i pozwól mu wsiąknąć zgodnie z instrukcjami producenta. Niewchłonięty olej usuń niestrzępiącą się szmatką.


Rada: Po zakończeniu pracy włóż szmatkę do nakładania oleju do szczelnego pojemnika lub do wiadra z wodą, ponieważ może dojść do samozapłonu.

MONTAŻ

Text And Image Section

Montowanie regału:

Po wyschnięciu powierzchni zamontuj półki między słupkami w odpowiedniej odległości od siebie i wyrównaj je.


Teraz za pomocą wkrętarki akumulatorowej przewierć listwę aż do słupka. Następnie skręć ze sobą półkę i słupek. To samo zrób z każdą półką po obu stronach.

Text And Image Section

Mocowanie regału:

Przyłóż regał do ściany i zaznacz na ścianie przez otwory w tylnych przekładkach miejsca wiercenia otworów pod kołki.


Rada: Poziomica pomoże dobrze ustawić regał.


Teraz ponownie odsuń regał na bok i sprawdź detektorem wielofunkcyjnym w miejscach wiercenia, czy w ścianie nie ma przewodów instalacji elektrycznej lub rur wodociągowych

Text And Image Section

Za pomocą akumulatorowej wiertarki udarowej lub przystawki wiertarkowkrętarki w akumulatorowym narzędziu wielofunkcyjnym 4 w 1 (w zależności od materiału, z którego wykonana jest ściana) wywierć w ścianie otwory na kołki. Następnie odkurz otwory odkurzaczem do pracy na mokro i na sucho.


Ostatnim etapem pracy jest włożenie odpowiednich kołków w nawiercone otwory i przykręcenie nowego regału do ściany.

ZROBIONE! PORADZIŁEŚ SOBIE!

Brawo, Twój regał prezentuje się świetnie na ścianie! Na koniec pozostaje jeszcze tylko uporządkowaniemiejsca pracy i dokładne oczyszczenie narzędzi. Dzięki temu posłużą Ci przy realizacji kolejnego projektu.

A teraz nadszedł czas, żeby na nowym regale poustawiać kolekcję figurek, ulubione książki i wszystko inne, co może się tam zmieścić.

Przyjemnej zabawy!