Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jak dbać o pościel?


Często zapominamy, że dbałość o dobry sen to także troska o to, w czym na co dzień śpimy. Liczy się nie tylko wygodny materac, lecz także czysta pościel. W artykule pomożemy Ci zająć się jej higieną. Przeczytaj, w ilu stopniach prać pościel, co ile najlepiej ją zmieniać i dlaczego warto regularnie wietrzyć kołdrę oraz poduszki – nawet zimą!

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak często zmieniać pościel?
  • Jak często prać pościel?
  • Co daje wietrzenie pościeli na mrozie i w słońcu?

Co ile zmieniać pościel w sypialni?

Text And Image Section

Czysta i pachnąca pościel w połączeniu z wygodnym materacem i przytulnie urządzoną sypialnią to idealne warunki do odpoczynku. Aby sen był spokojny i zdrowy, warto przygotować przestrzeń do spania i zadbać o higienę tekstyliów, pod którymi codziennie zasypiasz.


Czyste prześcieradło i poszewki na poduszki oraz kołdrę sprawią, że unikniesz m.in. alergii, kontaktu z roztoczami kurzu domowego, a nawet bakteriami i grzybami, które bytują w Twoim łóżku. W pościeli znajdują się także resztki jedzenia i martwy naskórek, a jeżeli masz psa lub kota – odnajdziesz w niej nawet zwierzęcą sierść. Zatem jak często zmieniać pościel?


Nie ma sztywnych zasad, które to określają, a wymiana poszewek na czyste to sprawa indywidualna. Pościel w wielu domach zazwyczaj wymieniana jest raz na miesiąc albo co 2-3 tygodnie. W trosce o własne zdrowie najlepiej robić to częściej. W szczególności dotyczy to alergików i posiadaczy czworonożnych pupili. Koniecznie zmieniaj pościel także po chorobie i przeziębieniu, aby pozbyć się z niej nagromadzonych bakterii lub wirusów.

ZMIENIAJĄC POŚCIEL, DBASZ O SWOJE ZDROWIE

Twoja pościel nie jest brudna i nie zaczęła jeszcze brzydko pachnieć? To tylko pozorna czystość. We włóknach poszewek, w kołdrze, poduszkach, a przede wszystkim w prześcieradle i samym materacu gromadzą się roztocze kurzu domowego, które mogą powodować egzemę i alergie. Za każdym razem, gdy zmieniasz pościel, dokładnie odkurz materac. Warto też zasypać jego powierzchnię sodą oczyszczoną, która pomoże Ci go odświeżyć i zmniejszyć ilość nieproszonych gości.

W ilu stopniach prać pościel?

Po każdej wymianie poszewek należy je wrzucić do pralki. A w ilu stopniach prać pościel bawełnianą, satynową i z lnu? W tym przypadku najlepiej wybrać program z temperaturą 60°C lub wyższą. Jeżeli bielizna pościelowa wykonana jest z delikatniejszych tkanin – np. flaneli i z kory, ustaw 40°C. Jedwabne poszewki pierz w 30°C i użyj do tego delikatnych detergentów. Pamiętaj też o wypraniu prześcieradła oraz nakładki na materac.


Przynajmniej dwa razy w roku wyczyść w 60°C także kołdrę z wypełnieniem syntetycznym i poduszki, aby pozbyć się nie tylko bakterii i roztoczy, ale też plam z potu. Chcesz odświeżyć poduszkę lub kołdrę puchową? Nie zapomnij o wrzuceniu do pralki piłeczek, które rozbiją wypełnienie podczas prania. Zanim nastawisz pranie, zawsze sprawdź oznaczenia na metce, aby nie zniszczyć poszewek czy kołdry w bębnie pralki.

CO ZROBIĆ, ŻEBY POŚCIEL ŁADNIE PACHNIAŁA I BYŁA DELIKATNA DLA SKÓRY?

Jeżeli chcesz zmiękczyć tkaniny, dodaj zamiast płynu do płukania olejek eteryczny i wlej odrobinę octu do kasetki. Pościel wypłukana z tradycyjnym płynem może stracić swoje właściwości pochłaniające wilgoć. Masz alergię i delikatną skórę? Lepiej zrezygnuj z chemicznych detergentów na rzecz ekologicznych środków. Aby Twoje pranie pachniało, najlepiej suszyć je na świeżym powietrzu.

Wietrzenie pościeli na dworze – dlaczego warto to robić?

Text And Image Section

Samo pranie poszewek może nie wystarczyć. Pamiętaj także o wietrzeniu pościeli na świeżym powietrzu. Taki zabieg pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które mogą gromadzić się w kołdrze i poduszkach, zwłaszcza jeśli używamy ich przez dłuższy czas. Powlekający je materiał staje się przyjemniejszy w dotyku po dokładnym wytrzepaniu pierza czy syntetycznego wypełnienia, dlatego wyrzuć kołdrę i poduchy na dwór za każdym razem, kiedy się spocisz.


Wietrzenie jej na słońcu i świeżym powietrzu może także pomóc w jej naturalnej dezynfekcji i wyeliminowaniu bakterii oraz roztoczy. Pościel warto odświeżać w ten sposób nie tylko latem. Tego sposobu koniecznie użyj też przy minusowej temperaturze. Wynieś pościel na siarczysty mróz, który rozprawi się z niektórymi drobnoustrojami mogącymi pogarszać Twoje zdrowie i pośrednio także jakość snu.

Regularne zmienianie i pranie pościeli wpływa na Twoje samopoczucie, dlatego warto mieć kilka kompletów poszewek, które znajdziesz w Lidlu. Wybierz pościel z bawełny, satyny lub lnu, postaw na wytrzymałe prześcieradła, ochronne nakładki na łóżko, dekoracyjne tekstylia do sypialni czy wygodną piżamę i… śpij spokojnie!