Lidl mądry wybór
Główna treść
swieza-ryba-lidl.pl
swieza-ryba-lidl.pl

Świeża Ryba

Ryby i owoce morza, pochodzące od polskich hodowców oraz z całego świata, sprzedawane są w formie filetów, płatów, dzwonko i tusz. Dzięki temu klient otrzymuje produkt, który bez dodatkowych czynności związanych z patroszeniem lub wycinaniem ryby, może zostać szybko przyrządzony w kuchni.

swieza-ryba-lidl.pl

Co nas wyróżnia?

1. Większość ryb pochodzi z Morza Bałtyckiego i polskich akwakultur.


2. Dbając o najwyższą jakość produktów dostarczamy je do sklepów codziennie, zachowując prawidłową temperaturę od momentu połowu, aż do chwili znalezienia się ryby w koszyku zakupowym.


3. Chcąc spełnić Wasze oczekiwania oferujemy różne formy sprzedaży produktów - od filetów, przez płaty i dzwonka, po tusze. Nasze ryby pakowane są w atmosferze ochronnej, przez co możesz mieć pewność, że są one świeże.


4. Każdy dostawca jest przez nas dokładnie sprawdzany. Istnieje możliwość identyfikacji zarówno dostawców, jak i obszarów połowów oraz akwakultur.


5. Nasze ryby ze stałego asortymentu posiadają logo Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

5 powodów, dla których warto kupować ryby pakowane w atmosferze ochronnej

1. Oszczędność czasu - ryby, które dostarczamy są już gotowe do przyrządzenia, dlatego nasze produkty są idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących.


2. Oszczędność pieniędzy - odpowiednio dobrana mieszanina gazów chroni produkt i zapewnia zachowanie pełnej świeżości ryby na dłużej niż w tradycyjnych opakowaniach.


3. Przechowywanie - ryby pakowane w atmosferze ochronnej nie zawierają konserwantów, pomimo dłuższej trwałości.


4. Łatwe zakupy - estetyczne, wygodne i nieprzepuszczające zapachów opakowanie.


5. Rodzinne porcje - wielkość porcji jest odpowiednio dobrana do przygotowania posiłku dla całej rodziny.

swieza-ryba-lidl.pl
swieza-ryba-lidl.pl

Świeża Ryba Filet z łososia

Smak łososia jest bardzo charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju. Przyrządzić go można na wiele sposobów – na patelni, w piekarniku, w folii, grillowany, na słodko, czy też bardziej wytrawnie. W tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia!

swieza-ryba-lidl.pl

Świeża Ryba Pstrąg tęczowy patroszony

Przygotowanie pstrąga tęczowego zwykle nie zajmuje długo czasu ze względu na niezwykle delikatne mięso. Warto spróbować zarówno wędzonego, jak i smażonego, pieczonego czy grillowanego. Z odrobiną przypraw z pewnością zasmakuje każdemu!

swieza-ryba-lidl.pl

Świeża Ryba Filet z dorsza bałtyckiego

Dorsz bałtycki jest niezwykle popularny w Polsce. Charakteryzuje się delikatnym, białym mięsem, które jest bardzo miękkie. Dorsza można przyrządzić na wiele sposobów – usmażyć , upiec, w chrupiącej panierce lub bez. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do dania lub samodzielna potrawa.

swieza-ryba-lidl.pl

Świeża Ryba Filet z pstrąga łososiowego

Pstrągi łososiowe, nazywane tak ze względu na barwę mięsa, są sprzedawane w postaci tuszy lub fileta. Jednak w porównaniu do łososia ma chudsze mięso. Rybę można grillować, smażyć, piec. Sprawdzi się przygotowany zarówno na słodko, jak i bardziej wytrawnie.

swieza-ryba-lidl.pl swieza-ryba-lidl.pl swieza-ryba-lidl.pl